Opinia prawna: rozbieżności nadruku na receptach

PRAWO

Autor: OIA Częstochowa/M.Kobylarz/rynekaptek.pl   08-02-2016, 11:41

Opinia prawna: rozbieżności nadruku na receptach Prawnik wyjaśnia, jak poprawnie zamieszczać recepty w komunikacie do NFZ

Częstochowska OIA opublikowała opinię prawną radcy prawnego mec. Michała Kobylarza dotyczącą recept, na których znajdują się dwa różne numery prawa wykonywania zawodu lekarza - jeden nadrukowany, a drugi na przystawionej pieczątce.

W ostatnim czasie do Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej wpływa coraz więcej pytań dotyczących możliwości działania aptekarzy w sytuacji, gdy pacjent przedkłada do realizacji receptę, na której znajdują się rozbieżne dane na pieczątce lekarskiej oraz na nadruku recepty.

Podstawowym aktem prawnym w zakresie szczegółowych zasad, jakim powinny odpowiadać recepty jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 08.03.2012 r. w sprawie recept lekarskich (tekst jednol. Dz.U. 2016 poz. 62) - przypomina dr Michał Kobylarz.

Niezwykle istotne znaczenie dla osób wydających leki na podstawie recept (a zatem dla aptekarzy) ma treść § 16 w/w rozporządzenia, określający możliwości osoby wydającej w przypadku, gdy na recepcie nie wpisano wymaganych prawem danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z tym rozporządzeniem.

Stosownie do treści wspomnianego § 16 ust. 2 lit. a-b) rozporządzenia, w przypadku, gdy na recepcie wpisano w sposób nieczytelny bądź niezgodny z rozporządzeniem numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę lub też inne dane osoby uprawnionej bądź świadczeniodawcy (a w ten sposób powinno się zakwalifikować sytuację, która jest opisana w pytaniu), osoba wydająca lek ma prawo określić je w sposób prawidłowy poprzez umieszczenie właściwych danych na rewersie recepty oraz złożenie swojego podpisu.

Taką prawidłową poprawioną receptę należy zamieścić w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH