"Opinia samorządu aptekarskiego jest wyrażeniem stanowiska tego organu"

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   22-03-2018, 11:21

"Opinia samorządu aptekarskiego jest wyrażeniem stanowiska tego organu" NSA odrzucił tę argumentację spółki (fot. archiwum)

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, której odebrano zezwolenie na prowadzenie apteki za prowadzenie sprzedaży produktów leczniczych do hurtowni. Jak to uzasadnił?

W 2013 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazał Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu kopie faktur świadczące o prowadzeniu sprzedaży leków z apteki niezgodnie z obowiązującym prawem.

WIF powiadomił spółkę o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej; wystąpił też o opinię Okręgowej Rady Aptekarskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. Taka opinia w formie uchwały wpłynęła - zarówno okręgowej Izby, jak i Naczelnej Rady Aptekarskiej.

WIF cofnął zezwolenie - spółka naruszyła przepisy regulujące prowadzenie apteki ogólnodostępnej, poprzez sprzedaż produktów leczniczych do podmiotu prowadzącego hurtownię. GIF utrzymał w mocy tę decyzję.

W 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki prowadzącej aptekę na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Ta wniosła kasację. Zarzuciła Sądowi I instancji naruszenie przepisów prawa procesowego, polegające na nierozpoznaniu przez WSA w Warszawie przedmiotowej sprawy.

Zdaniem spółki, WSA zaskarżonym wyrokiem ograniczył się jedynie do zaaprobowania decyzji WIF utrzymanej w mocy przez GIF, które to decyzje miano wydać z rażącym naruszeniem prawa. Naruszenie to polega na pozbawieniu spółki, będącej stroną postępowania, możliwości czynnego udziału w postępowaniu i wypowiedzenia się co do zebranych w tym postępowaniu dowodów. 

W ocenie spółki naruszeniem prawa jest również to, że "ustalenia organów samorządu aptekarskiego, pierwszej i drugiej instancji, sprowadziły się do bezkrytycznego zaakceptowania wniosku Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego bez uwzględnienia któregokolwiek wniosku spółki".

NSA odrzucił tę argumentację, oceniając, że opinia samorządu aptekarskiego wydana na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego prowadzącego postępowanie w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki jest wyrażeniem stanowiska tego organu co do okoliczności przedstawionych we wniosku o jej wydanie. 

Ponadto kwestia prawidłowości działania organów samorządu aptekarskiego w sprawie podjęcia uchwały Okręgowej Rady Aptekarskiej, utrzymana w mocy uchwałą Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej, była przedmiotem oddzielnej skargi spółki do WSA w Warszawie. Sąd oddalił skargę spółki, a Naczelny Sąd Administracyjny oddali skargę kasacyjną spółki.

"Okręgowa Rada Aptekarska nie dopuściły się naruszenia przepisów kodeksu postępowania administracyjnego określających zasady współdziałania i ochrony praw strony" - przypomniał NSA.

II GSK 1188/16


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH