Opłata recyklingowa: w jakiej wysokości i za jaką torbę?

PRAWO

Autor: DIA / rynekaptek.pl   02-01-2018, 08:01

Opłata recyklingowa: w jakiej wysokości i za jaką torbę? Wysokość opłaty za jedną sztukę takiej torby wynosi 0,20 zł. Maksymalna opłata, jaka może zostać wprowadzona w przyszłości za jedną lekką torbę na mocy przepisów ustawy to 1 zł (fot. archiwum)

Obowiązująca od 1 stycznia 2018 roku opłata recyklingowa nakłada wymóg pobierania od klientów opłaty za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Obowiązek obejmuje wszystkie placówki handlu detalicznego, zatem również apteki - przypomina DIA.

Dolnośląska Izba Aptekarska opublikowała wstępną analizę prawną przygotowaną przez Kancelarię Lotz i Partnerzy, dotyczącą opłaty recyklingowej.

Na mocy nowo wprowadzonego przepisu art. 40a ust. 1 znowelizowanej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie zobowiązany do pobrania opłaty recyklingowej od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Dotyczy to toreb o grubości do 50 mikrometrów. Z opłaty wyłączone są bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, o grubości poniżej 15 mikrometrów (tzw. „zrywki”), ale wyłącznie wówczas, gdy są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

"W odniesieniu do aptek trudno jednak takie użycie tego rodzaju foliówek uzasadnić" - ocenia kancelaria.

Wysokość opłaty za jedną sztukę takiej torby wynosi 0,20 zł. Maksymalna opłata, jaka może zostać wprowadzona w przyszłości za jedną lekką torbę na mocy przepisów ustawy  to 1 zł. Opłata może być pobierana od nabywcy torby na zakupy jako opłata podstawowa albo doliczona do obowiązującej już ceny torby.

Pobrane od nabywców opłaty recyklingowe przedsiębiorca ma obowiązek przekazać do budżetu państwa do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym zostały pobrane (dla przykładu, opłaty pobrane w 2018 roku powinny zostać przekazane do budżetu państwa do dnia 15 marca 2019 roku).

Więcej: http://www.dia.com.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH