Opolskie: dwie apteki zamknięte za nielegalny handel lekami

PRAWO

Autor: nto.pl, LJ/ rynekaptek.pl   31-07-2014, 11:06

Apteki w Kluczborku i Lewinie Brzeskim (województwo opolskie) obracały lekami o wartości ponad 11 mln zł w odwróconym łańcuchu dystrybucji. Sprawą zajmuje się prokuratura. Osobom zamieszanym w nielegalny proceder grozi do 2 lat więzienia.

Placówki zamawiały w hurtowni leki refundowane w ilościach znacznie przekraczających potrzeby lokalnej społeczności. Następnie "nadwyżki" trafiały do innej apteki, która wysyłała je za granicę. Proceder dotyczył głównie leków przeciwzakrzepowych, przeciwcukrzycowych oraz niektórych leków onkologicznych, których - w efekcie tych działań - zaczęło brakować na rynku.Inspekcja farmaceutyczna cofnęła zezwolenia na prowadzenia aptek w trybie natychmiastowym. Ich właściciel przez 3 lata nie może ubiegać się o prowadzenie działalności koncesjonowanej. 

Obie opolskie placówki należą do jednego właściciela, który posiada na terenie kraju jeszcze kilka aptek. Dlatego opolski inspektorat poinformował o sprawie swoich odpowiedników w tych województwach, gdzie działa firma. Można się spodziewać, że tamte placówki również zostaną zamknięte.

Nielegalny wywóz leków zaczął narastać, kiedy w życie weszła ustawa refundacyjna, a ceny leków w Polsce okazały się być tak niskie, że specyfiki stały się poszukiwanym towarem w innych państwach UE. 
Metod na nielegalny wywóz leków jest kilka. Jedna z nich polega na oddaniu "nadwyżki" towaru z apteki do hurtowni.

Prawo dopuszcza taką możliwość - jeśli aptekarz pomylił się przy zamówieniu, może oddać towar do hurtowni, a ta koryguje fakturę. To rozwiązanie jest jednak wykorzystywane do wywozu leków. Aptekarz świadomie zamawia towar, oddając go do hurtowni za korektą faktury na lek, na który rzekomo nie ma zbytu.

Jest też metoda podwójnej księgowości. Właściciel firmy prowadzącej apteki kupuje leki, ale nie wprowadza ich na stan apteki. Apteka nie wykazuje sprzedaży leków za granicę, bowiem to firma, z oddzielnego systemu księgowego, odsprzedaje towar do hurtowni i wystawia fakturę sprzedaży.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH