Opolszczyzna: NFZ o receptach dla dializowanych

PRAWO

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   01-03-2011, 13:26

Dializowani pacjenci z Opolszczyzny będą mogli otrzymywać w stacjach dializ recepty na leki związane z powikłaniami wynikającymi z niewydolności nerek. Przez pewien czas byli odsyłani po nie do przychodni nefrologicznej.

Obowiązujące od kilku lat zarządzenie prezesa NFZ reguluje tę kwestię w ten sposób, że pacjent już w stacji dializ powinien dostać receptę na leki przeciw przypadłościom wywołanymi chorobą nerek (np. w nadciśnieniu czy przy zwiększonej krzepliwość krwi). Wiadomo, że są to osoby, które mają trudności w poruszaniu się i odsyłanie ich po zabiegu do przychodni było dla nich ogromnie kłopotliwe.

Gazeta Wyborcza, która podniosła alarm w tej sprawie, informuje, że Opolski NFZ zmienił zdanie i gdy tylko do stacji dializ dotrą druki recept, wszystko wróci do normy. Czyli będzie tak, jak w do końca ubiegłego roku, kiedy recepty wystawiano na miejscu, np. w stacji dializ Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

– To było nieporozumienie miedzy jednostkami WCM a nami – tłumaczy enigmatyczne Beata Cyganiuk, rzecznik Opolskiego NFZ i zapewnia, że recepty już są drukowane w Krakowie i lada chwila dotrą do Opola.

W przesłanym nam piśmie przyznaje, że w przepisach nic się nie zmieniło, „poza brakiem możliwości realizacji recepty wypisanej pacjentowi na blankiecie tzw. starej książeczki RUM, o czym bardzo szeroko wszystkich lekarzy i świadczeniodawców tutejszy Oddział Wojewódzki odpowiednio wcześnie informował.”

Chodzi o to, że na Opolszczyźnie nie obowiązują już książeczki RUM, a recepty są teraz przypisane do danej placówki, np. poradni nefrologicznej czy poradni rodzinnej. O receptach dla stacji dializ zapomniano.

Przy okazji NFZ w Opolu wyjaśnia, że niedopuszczalne jest wystawianie przez lekarzy rodzinnych recept dla pacjentów dializowanych poza stacją dializ (dializy domowe). Dawkowanie leków tej grupie pacjentów wymaga specjalistycznej wiedzy farmakologicznej, której mogą nie posiadać lekarze rodzinni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH