Organizacja pacjencka: ministerstwo zdrowia i RPP działają nieetycznie

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   26-06-2012, 12:38

Porozumienie 1 czerwca nie podziela opinii Ministerstwa Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, którzy - według Porozumienia - marginalizują problem ryzyka niewypisywania przez lekarzy pacjentom recept na leki refundowane, uważając że dotyczy on tylko niewielkiej grupy chorych korzystających z prywatnych porad lekarskich.

- Przy tak ograniczonym dostępie do lekarzy specjalistów w Polsce, praktycznie każdy przewlekle chory musi korzystać z porad prywatnych. Ograniczanie pacjentom korzystającym z usług zdrowotnych świadczonych poza systemem publicznej służby zdrowia dostępu do refundowanych leków jest zmuszaniem ich do ponoszenia jeszcze większych wydatków z prywatnej kieszeni na leki i na zdrowie i prostym promowaniem przez administrację publiczną rozwoju sektora prywatnej służby zdrowia w Polsce - uważają przedstawiciele Porozumienia.

Za nieetyczną i generującą konflikty społeczne uważają propozycję Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta, aby pacjenci w przypadku wydania recepty pełnopłatnej w sytuacji, gdy pacjentowi przysługuje refundacja dochodzili swoich praw do refundacji leków od lekarzy na drodze sądowej.

- Alternatywnie, zgodnie z przekazaną podczas spotkania Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pacjenckimi 25 czerwca instrukcją, pacjent może zgłosić skargę na nieuprawnione pozbawienie go refundacji kosztów leków do Funduszu, oddział NFZ nakłada karę na świadczeniodawcę zatrudniającego lekarza. Kara ta zasila budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie budżet poszkodowanego wskutek braku refundacji pacjenta - uważa Porozumienie 1 czerwca i pyta, czy NFZ zwróci pacjentowi należną kwotę refundacji, którą pozyska od świadczeniodawcy w postaci kary.

Zdaniem organizacji, to nie pacjenci powinni wyręczać Ministerstwo Zdrowia dochodząc swoich konstytucyjnych praw do refundacji leków od lekarzy w sądach. - To Ministerstwo Zdrowia jako regulator jest odpowiedzialne za takie regulowanie dostępem do leków, którego celem jest kreowania dobrej i skutecznej ochrony zdrowia pacjentom, a nie szukanie w systemie oszczędności poprzez tworzenie pacjentom barier w pozyskaniu refundacji i generowanie zysków z tytułu kar i kontroli preskrypcji.

Pacjenci skupieni wokół Porozumienia 1 czerwca rozumieją, że lekarze znaleźli się w trudnej sytuacji, niezależnie od tego czy wypiszą receptę refundowaną czy nierefundowaną. Za refundowaną grożą im kary NFZ, za nierefundowaną grożą świadczeniodawcy  kary Rzecznika Praw Pacjenta.

- Porozumienie 1 czerwca będzie chciało chronić w tym sporze interesy pacjentów przed konsekwencjami odebrania im konstytucyjnego prawa do refundacji leków, wydając dokładną instrukcję, jak postępować, aby odzyskać należną refundację z NFZ - informują organizatorzy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH