Orzeczenia w sprawach dyscyplinarnych aptekarzy jawne?

PRAWO

Autor: ms/ rynekapteki.pl   12-02-2015, 09:35

Orzeczenia w sprawach dyscyplinarnych aptekarzy jawne? awność wyroków w sprawach dyscyplinarnych aptekarzy foto sxchu

Coraz częściej sądy administracyjne wydają wyroki, w których przyznają racje stronom, występującym o jawność wyroków dyscyplinarnych dotyczących aptekarzy.

Niejednokrotnie już sędziowie Wojewódzkich Sądów Administracyjnych orzekali, że wyroki dyscyplinarne dotyczące aptekarzy trzeba albo udostępnić, albo wydać decyzję odmowną, ale wskazując jednocześnie podstawy takiego rozstrzygnięcia.

W jednej z tego typu spraw skarga dotyczyła odmowy udzielania informacji przez Opolską Okręgową Izbę Aptekarską w sprawie postępowań dyscyplinarnych z lat 2012-2013. Izba twierdziła, że informacja o ukaraniu farmaceuty może być udzielana tylko organom izb aptekarskich oraz osobom i instytucjom posiadającym interes prawny w uzyskaniu takiej informacji.

WSA przyznał rację skarżącemu utajnianie spraw dyscyplinarnych. Sąd  uznał, że prawo obywateli do uzyskania informacji dotyczy nie tylko organów władzy publicznej, ale tez samorządów gospodarczych i zawodowych. 

Kolejna tego typu sprawa – jak podaje Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej – trafiła właśnie do WSA w Warszawie (II SAB/Wa 1374/14). Naczelny Sąd Aptekarski uważa nadal, że do orzeczeń dyscyplinarnych aptekarzy nie tyczy się zasada jawności. Sprawa w toku.

Więcej: informacjapubliczna.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH