Osobiście lek można wwieźć, ale kurier go nam już nie dostarczy

PRAWO

Autor: Forsal/ rynekaptek.pl   07-07-2016, 10:11

Osobiście lek można wwieźć, ale kurier go nam już nie dostarczy Pacjent nie sprowadzi leków niedostępnych w kraju pocztą

Sam przepis dotyczący przywożenia leków niedostępnych w kraju z zagranicy nie uległ zmianie, ale jego interpretacja. Zmiana podejścia urzędników ma zapobiegać przywożeniu do kraju leków podrobionych.

Zgodnie z art. 68 ust. 5 ustawy - Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.) nie wymaga zgody prezesa urzędu rejestracji przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.

Dzięki temu rozwiązaniu pacjent mógł przywieźć wspomnianą liczbę opakować z zagranicy bez wcześniej uzyskanej zgody urzędnika. Mógł też otrzymać je drogą pocztową, dokonując zakupów w aptece internetowej.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wespół z Ministerstwem Zdrowia i resortem finansów zmienili interpretację tego przepisu. Wprawdzie sam przepis nie uległ zmianie, ale jego interpretacja już tak - pisze portal forsal.pl.

Teraz zdaniem GIF oraz celników przywóz z zagranicy musi być dokonany osobiście. Oznacza to, że leki w ilości pięciu najmniejszych opakowań nadal można przywieźć osobiście, ale zamówić przesyłkę - już nie.

Zmianę interpretacji przepisu potwierdza rzecznik prasowy GIF, Paweł Trzciński, który wyjaśnia, że w ten sposób chce wyeliminować przywóz do kraju fałszywek i leków nieprzebadanych.

Więcej: forsal.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE