Ostrożnie z patentami na leki

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   13-07-2011, 10:03

Posiadania pozycji dominującej na rynku farmaceutycznym, obejmując m.in. odpowiedni udział w rynku, siłę finansową, pozycję pierwszego gracza, jak również posiadanie praw własności intelektualnej może być uznane za działanie antykonkurencyjne.

Katalog nadużyć w tym zakresie roszerzył wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie w sprawie T-321/05 pokazuje, że posiadanie pozycji dominującej, w tym m.in. poprzez posiadanie praw własności intelektualnej, wymaga od przedsiębiorcy szczególnie ostrożnego zachowania w celu przestrzegania zasad niezakłóconej konkurencji.

Do wykazania zaś, że wykorzystywanie pozycji dominującej prowadzi do zakłócenia konkurencji, wystarczającym kryterium jest fakt, że praktyka nie mieści się w granicach dozwolonej konkurencji i w związku z tym może ją ograniczać.

Do tej pory w orzecznictwie TSUE podkreślano, że ochrona praw własności intelektualnej może ulec ograniczeniu poprzez ich wykonywanie, gdy np. odmowa udzielenia licencji wyłącza powstanie rynku powiązanego ze szkodą dla konsumentów.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH