Oświadczenia majątkowe konsultantów do 11 grudnia

PRAWO

Autor: news.google.pl/ rynekaptek.pl   21-11-2014, 13:17

Oświadczenia majątkowe konsultantów do 11 grudnia

Większość konsultantów wojewódzkich, czyli specjalistów w swoich dziedzinach, chce zrezygnować z tej funkcji w proteście przeciwko niejasnym przepisom, które nakazują im składać oświadczenia majątkowe.

Przepisy mówią, że konsultanci w ochronie zdrowia "wykonują zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne" w sprawach dotyczących leków i terapii. Nowelizacja ustawy o konsultantach krajowych i wojewódzkich weszła w życie 11 września.

Wynika z niej, że konsultanci w ciągu trzech miesięcy od tej daty mają złożyć pierwsze oświadczenia, w których poinformują ministra zdrowia bądź wojewodę o swoich dodatkowych dochodach - o ile je mają - wynikających ze związków z firmami farmaceutycznymi lub produkującymi wyroby medyczne, ze spółkami zajmującymi się leczeniem czy doradzającymi w sprawach refundacji leków. Muszą też poinformować o badaniach klinicznych, które prowadzą.

Wprowadzenie oświadczeń, według Ministerstwa Zdrowia, ma zapobiec konfliktowi interesów i korumpowaniu lekarzy przez firmy farmaceutyczne. Kto nie złoży oświadczenia do 11 grudnia, automatycznie straci stanowisko.

Jeden z zapisów ustawy nakazuje informowanie o dodatkowym zarobku powyżej 380 zł, w tym o wyjazdach krajowych i zagranicznych, nawet niezwiązanych z funkcją konsultanta. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania takiej korzyści. Oświadczenia będzie weryfikować CBA.

Niektórzy zapowiadają, że przed decyzją o ewentualnej rezygnacji z funkcji liczą na wyjaśnienie swoich wątpliwości. - Na dziś wstrzymuję się od głosu - mówi Michał Tenderenda, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej. - Przepisy są niejasne i można je interpretować w zależności od dobrej woli tego, kto interpretuje. Liczymy, że urzędnicy wyjaśnią nam te wątpliwości.

Więcej: https://news.google.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH