Oświadczenie kieleckiej Izby ws. ubezpieczenia lekowego

PRAWO

Autor: koia.kielce.pl/ rynekaptek.pl   07-06-2016, 09:35

Oświadczenie kieleckiej Izby ws. ubezpieczenia lekowego

Uczestnictwo aptek w obsłudze tego ubezpieczenia w obecnym kształcie nie stanowi reklamy apteki i jej działalności - oświadczyła Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska, odnosząc się do ubezpieczenia lekowego realizowanego przez ePRUF.

"W związku z wątpliwościami w przedmiocie dopuszczalności uczestnictwa aptek w obsłudze ubezpieczenia lekowego realizowanego przez ePRUF SA z siedzibą w Łodzi, Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska informuje, że nie kwestionuje stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego wyrażonego w piśmie z dnia 21 stycznia 2016 roku, po zmianach w zakresie zasad realizacji ubezpieczenia wprowadzonych przez ePRUF SA pod koniec 2014 roku" - informuje w oświadczeniu prezes kielecka ORA.

Dodaje: - Uczestnictwo aptek w obsłudze tego ubezpieczenia w obecnym kształcie nie stanowi reklamy apteki i jej działalności.

Jak wcześniej informował GIF, "za reklamę działalności aptek należy uznać każde działanie, skierowane do publicznej wiadomości, niezależnie od sposobu i metody jego przeprowadzenia oraz środków użytych do jego realizacji, jeżeli jego celem jest zwiększenie sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych oferowanych w danej aptece".

"Pierwotnie, aby otrzymać świadczenie, osoba posiadająca ubezpieczenie lekowe musiała zakupić produkty lecznicze wyłącznie we wskazanych aptekach akceptujących kartę ubezpieczenia. GIF, rozpatrując odwołania od decyzji WIF, ocenił tak skonstruowane ubezpieczenie lekowe jako naruszenie art. 94a ust. 1 ustawy Pf. Zasady realizacji uprawnień wynikających z ubezpieczenia determinowały bowiem konieczność zakupu leków w konkretnych aptekach. W następstwie, informacje odnośnie aptek, w których karty są obsługiwane, wskazywały na działalność konkretnych aptek, stanowiąc zachętę do skorzystania z ich usług" - oceniał dalej GIF.

"Obecnie z postępowań odwoławczych wynika, że możliwość uzyskania świadczenia z ubezpieczenia lekowego nie wiąże się z koniecznością skorzystania z konkretnej apteki (zwrot można otrzymać, kupując w dowolnej aptece). W konsekwencji organ uznał, że uczestnictwo apteki w obsłudze ubezpieczenia lekowego nie stanowi reklamy apteki i jej działalności" - oceniła Inspekcja.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH