Oznakowanie produktów leczniczych łatwopalnych

PRAWO

Autor: money.pl/rynekaptek.pl   17-06-2011, 15:24

W jaki sposób oznaczać opakowania produktów leczniczych, które ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia?

Elementy, które muszą zostać umieszczone na opakowaniu zewnętrznym produktu leczniczego, a jeżeli produkt ten nie ma opakowania zewnętrznego - na opakowaniu bezpośrednim, zostały szczegółowe wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowa w sprawie wymagań dotyczących oznakowania opakowań produktu leczniczego i treści ulotki.

Rozporządzenie nie precyzuje jednak o jakie ostrzeżenia chodzi. Należy przyjąć, że wskazany wyżej przepis odnosi się do wszystkich tych przypadków, w których produkt leczniczy ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne może spowodować - w związku z jego niewłaściwym użyciem - zagrożenie dla życia lub zdrowia konsumenta.

Przez niewłaściwe użycie produktu rozumiemy sytuację, w której ze względu na czynniki zewnętrzne (np. wysoką temperaturę, bliskość płomienia, czy też otwartego paleniska) użycie produktu leczniczego wyzwala gwałtowną reakcję (np. w postaci zapłonu czy też wybuchu), która może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu konsumenta.

Aktualnie obowiązująca ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. z dnia 24 marca 2011 r.) stawni, iż jej przepisów nie stosuje się do substancji i mieszanin w postaci gotowych produktów przeznaczonych dla końcowego użytkownika, będących produktami leczniczymi w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego. Powołany wyżej przepis oznacza, że do produktów leczniczych nie stosuje się zarówno przepisów ustawy, jak również przepisów rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Dla wyjaśnienia należy wskazać, że na podstawie wspomnianej wyżej ustawy dokonuje się klasyfikacji substancji niebezpiecznych i mieszanin niebezpiecznych do określonej kategorii (ustawa w szczególności wymienia: substancje i mieszaniny skrajnie łatwopalne, wysoce łatwopalne, łatwopalne).

Więcej: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/
ostrzezenie;na;opakowaniach;palnych;lekow,38,0,852774.html


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH