OZZL chce, by UOKiK przyjrzał się karom za recepty refundowane

PRAWO

Autor: DM/rynekaptek.pl   01-06-2011, 14:47

Mazowiecki Oddział OZZL uważa, że umowy jakie NFZ zawiera z lekarzami na wystawianie recept refundowanych naruszają przepisy ustawy o ochronie konsumenta i konkurencji.

Maciej Jędrzejowski, przewodniczący mazowieckiego oddziału OZZL podkreśla, że zobowiązania nakładane na lekarzy są nieadekwatne do często drobnych, formalnych błędow. Dodaje, że NFZ nadużywa pozycji dominującej na rynku. - Polega to między innymi na tym, że wzór umowy ustalony zarządzeniem prezesa NFZ jest nienegocjowalny - mówi Jędrzejowski.

Jgo zdaniem, Fundusz w umowach zastrzega sobie nieuzasadnione korzyści w przypadku niedopełnienia przez lekarza pewnych zapisów - chodzi o zwrot refundacji leku wydanego na podstawie recepty albo błędnie wystawionej, albo z uchybieniami formalnymi lub na podstwaie błędów w dokumentacji medycznej. Kwoty, o których zwrot NFZ zwraca się do lekarzy są naliczane do 5 lat wstecz z odsetkami, co powoduje, że bywają one bardzo wysokie.

- Największa kara w województwie mazowieckim, o której wiem, to 800 tys. złotych. Lekarz przepisywał recepty od wielu lat tak samo, nie miał pełnej dokumentacji medycznej zgodnej z aktualnymi wymogami i musiał sprzedać mieszkanie, żeby rozliczyć się z Funduszem - mówi Jędrzejowski.

OZZL planuje w najbliższym czasie złożyć wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dotyczący umów zawieranych przez lekarzy z NFZ na wystawianie leków refundowanych.

- Dostrzegamy sprzeczność umów zawieranych przez lekarzy z NFZ z zapisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Chodzi między innymi właśnie o zastrzeżenie w umowach kar, nieadekwatnych do uchybień - wyjaśnia Jędrzejowski. Jak tłumaczy odszkodowanie  musi być adekwatne do stopnie poniesionej winy, tymczasem w przypadku umów z NFZ niezależnie od tego, czy błąd lekarza jest drobny, formalny, czy nie, to kara jest taka sama.

- Wniosek do UOKiK zostanie przekazany, kiedy otrzymamy z NFZ dane, które zobrazują skalę zjawiska - zapowiada Maciej Jędrzejowski. Według niego zjawisko kar dla lekarzy w woj. mazowieckim jest w ostatnim roku bardzo częste. Jednocześnie NFZ odmówił udostępnienia danych na temat liczby ukaranych lekarzy i kwot, jakie zapłacili.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH