OZZL nie odpuszcza. Sprawa dotyczy "nienależytej refundacji"

PRAWO

Autor: OZZL/ rynekaptek.pl   15-09-2015, 08:23

OZZL nie odpuszcza. Sprawa dotyczy "nienależytej refundacji" Sprawa "nienależytej refndacji" stanie na wokandzie? OZZL nie ustaje w wysiłkach

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że 10 września br. złożył do Sądu Rejonowego w Warszawie zażalenie na postanowienie sądu, odmawiające wszczęcia śledztwa przez warszawską prokuraturę w sprawie żądania przez NFZ "nienależytej refundacji".

Jak przypomina Związek, że 13 maja br. ZK OZZL złożył do Prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Prezesa i dyrektorów oddziałów NFZ żądających od lekarzy "zwrotu nienależnej refundacji" za leki wypisane pacjentom, którym przysługiwała refundacja leków. 

W ocenie OZZL działania zabronione mogą polegać na żądaniu od lekarzy nieuzasadnionego i bezprawnego odszkodowania (i egzekwowaniu tego żądania przez wprowadzenie lekarzy w błąd) w postaci zwrotu nienależnej refundacji za leki, przepisane pacjentom, którym refundacja przysługiwała.

- Według NFZ lekarze powinni zwrócić powyższą kwotę, bo nie mieli odpowiedniej umowy z NFZ, która ich uprawniała do wypisywania leków refundowanych.  W ocenie OZZL stanowisko NFZ jest oczywiście bezzasadne - uważa Związek i argumentuje:

- Po pierwsze, NFZ nie poniósł szkody refundując koszty leków pacjentom, którzy mieli uprawnienia do refundacji ze środków publicznych. Po drugie, NFZ zrealizował „nieważne recepty” jako recepty refundowane.

W opinii OZZL, który powołuje się na wyroki sądu, "skoro Fundusz wprowadził z dniem 1 lipca 2012 r. nowe zasady wystawiania recept refundowanych, to powinien jednocześnie stworzyć instrumenty ochronne, które uniemożliwiałyby realizację recept na leki refundowane wystawionych przez osoby do tego nieupoważnione. Jeśli doszło do przypadków zrealizowania przez aptekę recepty na lek refundowany wystawionej przez lekarzy, którzy nie podpisali odpowiednich umów z Funduszem, to winę za ten stan rzeczy ponosi Fundusz, który nie stworzył skutecznych instrumentów zapobiegających wydawaniu leku refundowanego w sytuacji, gdy lekarz nie był uprawniony do ich przepisania".


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH