OZZL: "pieczątkowy" protest nadal aktualny

PRAWO

Autor: PAP/OZZL/rynekaptek.pl   19-12-2011, 13:20

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek (19 grudnia) na stronie OZZL związek zaleca, aby lekarze nie rezygnowali ze stemplowania recept pieczątką o treści: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Zrzeszający kilkanaście tysięcy członków Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ogłosił swoje stanowisko w tej sprawie w odpowiedzi na decyzję Naczelnej Rady Lekarskiej o zawieszeniu w piątek (16 grudnia) uchwały rekomendującej lekarzom, aby po 1 stycznia 2012 r. powstrzymywali się od orzekania o uprawnieniach pacjentów do recept refundowanych oraz od wpisywania odpłatności za leki poprzez zamieszczenie na recepcie adnotacji "Refundacja leku do decyzji NFZ".  

Według OZZL, lekarze, którzy nie zdążą zaopatrzyć się w pieczątki, powinni umieścić odpowiedni napis na recepcie lub pozostawić pola dotyczące uprawnień do refundacji (i stopnia refundacji) puste, wpisując do dokumentacji, iż "Wystawiono receptę bez orzekania o uprawnieniach do refundacji".

Jednocześnie OZZL z zadowoleniem przyjął komunikaty prezesa NFZ oraz ministra zdrowia z 16 grudnia. W pierwszym z nich zapewniono, że recepty z pieczątką będą ważne, natomiast w drugim - że aptekarze będą mogli poprawiać błędy lub uzupełniać braki na receptach dotyczące prawa pacjenta do refundacji lub stopnia refundacji leku (z wyjątkiem wskazania leku na choroby przewlekłe).

- Rekomendujemy, by lekarze powstrzymywali się od orzekania o uprawnieniach pacjentów do recept refundowanych oraz od wpisywania odpłatności za leki poprzez zamieszczenie na recepcie adnotacji: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Uważamy, że określanie uprawnień i stopnia refundacji nie jest zadaniem lekarzy. To biurokracja i marnowanie czasu, który lekarze powinni poświęcać pacjentom. Chcemy także ustrzec uczciwych lekarzy przed karami za niezawinione uchybienia - dodał szef OZZL.

Ministerstwo Zdrowia w piątek przedstawiło NRL propozycje zmian przepisów dotyczących refundacji leków. Zakładają one m.in., iż pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Powołany ma zostać zespół złożony z przedstawicieli NRL, aptekarzy i MZ. Jego zadaniem jest przedstawienie propozycji zmian przepisów w ustawie refundacyjnej, które dotyczą karania lekarzy za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH