OZZL składa doniesienie do prokuratury na prezesa NFZ

PRAWO

Autor: OZZL/rynekaptek.pl   11-05-2012, 12:07

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy informuje, że 10 maja br. wysłał do Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231. § 1 kodeksu karnego przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ocenie ZK OZZL przestępstwo polega na umieszczeniu w zarządzeniu nr 25/2012/DGL prezesa NFZ  z 30 kwietnia 2012 roku w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom - takich przepisów, których prezes Funduszu nie miał prawa umieścić.

Chodzi o przepisy § 9 ust.1 pkt 1 wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych, które dają Funduszowi prawo do zobowiązania lekarza, który podpisał umowę do:  "uiszczenia kwoty stanowiącej równowartość kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi, liczonymi od dnia dokonania refundacji, w przypadku: a) wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, b) wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy c) wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach,o których mowa w art. 37 ustawy refundacyjnej”

OZZL podkreśla, że powyższy przepis jest identyczny z przepisem art. 48 ust.8 ustawy refundacyjnej, który został uchylony przez Sejm na mocy ustawy z 13 stycznia 2012 roku o zmianie ustawy o refundacji leków.

Uchylenie tego przepisu przez Sejm nie było działaniem przypadkowym lub niecelowym. Wręcz przeciwnie: Sejm - na wniosek rządu - uchylił ten przepis, bo uznał, iż przewidziana w nim kara "zwrotu nienależnej refundacji” nakładana na lekarza w przypadkach określonych w przepisie, jest niesłuszna i niesprawiedliwa i - zdaniem posłów - nie powinna już być stosowana przez NFZ.  

Ponieważ umowa, której wzór umieścił w swoim zarządzeniu prezes NFZ, zawierana jest na podstawie art. 48 ustawy refundacyjnej - jej treść musi być zgodna z wytycznymi zawartymi w tej ustawie. W ocenie ZK OZZL, prezes NFZ nie ma takich uprawnień aby w swoich zarządzeniach umieszczać przepisy, które są przez ustawy zabronione lub z nimi niezgodne, nie może bowiem stawiać się ponad ustawodawcę.

Więcej: www.ozzl.org.pl
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH