OZZL: umowa na wystawianie recept i słowa prezes NFZ to dwie różne rzeczy

PRAWO

Autor: OZZL/rynekaptek.pl   04-07-2012, 10:06

Widać wyraźną sprzeczność między Pani wypowiedziami i zapisami w umowie, upoważniającej lekarzy prywatnie praktykujących do wypisywania recept refundowanych - pisze Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) w liście otwartym zaadresowanym do Agnieszki Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

OZZL zwraca uwagę na zapewniania Agnieszki Pachciarz w mediach, że nowa umowa nie przewiduje karania lekarzy za pomyłki popełnione przy oznaczaniu poziomu odpłatności za leki (wzór umowy został przedstawiony niedawno w zarządzeniu prezesa NFZ nr 38/2012/DGL z dnia 30 czerwca ).

Jak wskazuje OZZL w paragrafie 9 ust. 1 pkt 1a umowy zapisane jest, że oddział Funduszu nakłada na lekarza karę 200 zł za "oznaczenie poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami".

- Widać więc wyraźną sprzeczność między Pani wypowiedziami, a zapisami w umowie - stwierdza w liście OZZL. Według związku podobne wątpliwości nasuwają się po zapoznaniu się ze stwierdzeniami prezes NFZ, że umowa nie przewiduje karania lekarzy za drobne błędy literowe lub np. błąd w numerze PESEL.

Zdaniem OZZL dokładniejsza lektura umowy nie pozostawia w tym względzie żadnej wątpliwości, ponieważ znajdują się tam zapisy, zgodnie z którymi oddział Funduszu nakłada na lekarza karę 200 zł "za nieprawidłowo wystawioną receptę".

- Skoro zatem przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept przewidują, że wystawienie recepty polega m. in. na wpisaniu numeru PESEL pacjenta oraz wpisaniu jego imienia i nazwiska, to jest oczywiste, że każdy błąd w tym zakresie oznacza "nieprawidłowe wystawienie recepty", zagrożone karą 200 zł za każdą z takich recept - stwierdza związek w liście do Agnieszki Pachciarz.

OZZL wzywa prezes NFZ do publicznego wyjaśnienia sprzeczności między treścią umowy, a jej interpretacją, którą przedstawia w mediach.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH