Pachciarz: na jesieni prace nad zmianami w NFZ i powołaniem Agencji Taryfikacji

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-08-2012, 11:24

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zapowiedziała w piątek (3 sierpnia), że na jesieni ruszą prace nad decentralizacją Narodowego Funduszu Zdrowia i powołaniem Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się wyceną świadczeń medycznych. Obecnie zajmuje się tym NFZ.

Jak powiedziała Pachciarz w radiowej "Trójce", zmieniona zostanie struktura NFZ, sposób zarządzania Funduszem, powstanie Agencja Taryfikacji, która będzie wyceniała świadczenia. Zdaniem szefowej NFZ jest to najważniejsze zadanie przyszłego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Nie chodzi tylko o zmiany ustawowe i koncepcję w postaci zmian kompetencyjnych między oddziałami, centralą. Przede wszystkim chodzi o ustanowienie podmiotu, który będzie taryfikował świadczenia - powiedziała Pachciarz.

Dodała: - We wszystkich cywilizowanych systemach jest podmiot, który określa: tak, to świadczenie powinno wejść na rynek i powinno tyle kosztować.

Według prezes Pachciarz Fundusz "cierpi na deficyt informacji o kosztach". - Nawet apelujemy do świadczeniodawców: pokazujcie nam koszty - mówiła.Zaznaczyła, że terminy dotyczące wprowadzenia zmian nie zostały jeszcze ustalone: - Ustalone jest od niedawna, że jesienią ta ustawa (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - PAP) powinna być modyfikowana - powiedziała prezes NFZ.

Dodała, że termin wprowadzenia konkurencyjnych dla NFZ podmiotów, tj. 2013 r. "nie będzie już całkiem aktualny". - Najpierw uporządkujmy system, a potem oceńmy, czy konkurencyjność na rynku nam dużo wniesie - zaznaczyła prezes NFZ.

Podkreśliła, że jest za pozostawieniem centrali Funduszu: - Musi być instytucja, która sprawuje nadzór nad funduszami. To musi być wyspecjalizowana jednostka - powiedziała.

Zmiany w NFZ zapowiadała jeszcze b. minister zdrowia Ewa Kopacz. Powstał wówczas projekt ustawy przewidujący utworzenie Agencji Taryfikacji - to na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne w sposób niezależny, opierając się na fachowych kryteriach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH