Pacjenci w postępowaniu refundacyjnym niosą pewne zagrożenia...

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   15-12-2016, 14:09

Pacjenci w postępowaniu refundacyjnym niosą pewne zagrożenia... Organizacja ma dostęp do wszystkich dokumentów przedstawianych przez wnioskodawcę, również zawierających dane wrażliwe

Stowarzyszenie pacjentów, które nie zostało dopuszczone do postępowania refundacyjnego, zaskarżyło postanowienie Ministra Zdrowia i wygrało przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Co to oznacza? Odpowiada kancelaria DZP.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 października 2016 r. (sygn. akt II GSK 3491/15) oddalił skargę kasacyjną Ministra Zdrowia. Tym samym utrzymany został w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił postanowienie Ministra w przedmiocie odmowy dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu refundacyjnym na prawach strony.

- Przedmiotowy wyrok, z jednej strony korzystny dla organizacji pacjenckich, z drugiej może negatywnie wpłynąć na postępowania refundacyjne. Organizacja społeczna dopuszczona do takiego postępowania uczestniczy w nim bowiem na prawach strony - oceniają prawnicy kancelarii DZP.

Oznacza to, że ma prawo czynnego udziału w każdym stadium postępowania, zapoznawania się z aktami sprawy, wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, jak również może korzystać ze środków zaskarżenia takich jak wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (odwołanie).

Zatem organizacja ma dostęp do wszystkich dokumentów przedstawianych przez wnioskodawcę, również zawierających dane wrażliwe bądź stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Teoretycznie może również negocjować warunki objęcia refundacją oraz odwoływać się od niekorzystnych w jej ocenie decyzji. 

W celu zapewnienia udziału organizacji pacjenckich w postępowaniach administracyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa prawnego wnioskodawców, konieczne jest wprowadzenie do ustawy refundacyjnej szczególnego trybu udziału tych podmiotów. Tryb ten powinien wyłączać wprost zastosowanie ogólnych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

- Regulujące go przepisy powinny natomiast uwzględniać specyfikę postępowania refundacyjnego, traktując organizacje pacjencie jako organ doradczy, przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu do danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorcy. Ustawa powinna również szczegółowo wskazać zarówno podmioty, które mogą zostać dopuszczone do postępowania, jak również czynności, które mogą podejmować w jego trakcie - dodają prawnicy.

Więcej: https://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH