Pacjentka musi przeprosić szpital, bo minęła się z prawdą

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/ rynekaptek.pl   14-10-2015, 09:39

Pacjentka musi przeprosić szpital, bo minęła się z prawdą Krytyka też ma swoje granice

Sąd Okręgowy w Słupsku, który rozpatrywał powództwo szpitala o naruszenie dóbr osobistych przez pacjentkę, uznał jej winę. Kobieta podała ona w prasie nieprawdziwe informacje na temat działań personelu medycznego.

To zdaniem szpitala, naruszyło jego dobre imię i wizerunek. Placówka żądała przeprosin i zasądzenia 3000 zł na cel publiczny. Sprawę opisuje Rzeczpospolita.

Kobieta przedstawiła dziennikarzom lokalnej gazety swój opis wydarzeń na szpitalnym oddziale ratunkowym, na który trafiła z objawami podobnymi do grypy, które nie mijały po zażyciu leków.

Dziennikarz cytował jej wypowiedzi, z których wynikało, że służby medyczne nie reagowały na jej „podejrzanie kiepski stan zdrowia". Krytyczna publikacja zatytułowana " Umierałam na (...) a nikt się mną nie interesował ukazała się na łamach lokalnego dziennika i w jego wydaniu internetowym. W podtytule przywołano wypowiedź pozwanej, " że niewiele brakowało, a wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników zakończyłabym życie".

Na podstawie publikacji Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające. Nie stwierdził jednak naruszenia prawa pacjenta. Takie samo stanowisko zajął po przeprowadzeniu kontroli konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Sąd ocenił zgromadzone dowody i doszedł do wniosku, że wydźwięk artykułu jest jednoznaczny i nosi cechy manipulacji faktami i wywołuje u odbiorcy przekonanie o nagannej, a wręcz karygodnej postawie personelu medycznego powodowego szpitala. Tymczasem zarzutów nie potwierdziły kontrole.

Sąd uznał więc, że kobieta kłamała. - Krytyka jest działaniem społecznie pożytecznym i pożądanym, lecz tylko wtedy jeżeli ma cechu rzetelności i rzeczowości – stwierdził Sąd. Uznał, że kobieta bezprawnie naruszyła dobra osobiste osoby prawnej - szpitala. Wyrok nie jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH