PASMi: dobre posunięcia rządu w sprawie przeciwdziałania narkomanii

PRAWO

Autor: kierunekfarmacja.pl / rynekaptek.pl   07-05-2015, 07:02

PASMi: dobre posunięcia rządu w sprawie przeciwdziałania narkomanii PASMI: Rządowy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to krok w dobrym kierunku

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to istotny krok w porządkowaniu zarówno obszaru dopalaczy, jak też pozamedycznego wykorzystywania leków z substancjami psychoaktywnymi – uważa Ewa Jankowska, prezes zarządu PASMI.

W związku z planowanym wejściem w życie ustawy (1 lipca). zmieni się dostępność produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC zawierających w składzie substancje takie jak: pseudoefedryna, kodeina oraz dekstrometorfan – wylicza prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty PASMI.

- Pacjent będzie mógł nabyć w aptece w ramach jednorazowej transakcji po jednym opakowaniu leku zawierającego każdą z wymienionych substancji. Takie rozwiązanie daje pacjentowi możliwość kupienia jednocześnie np. leku na kaszel i na katar w ramach krótkiej 3-5 dniowej terapii. Takie rozwiązanie przewidziane jest do stycznia 2017 r. do czasu wejścia w życie rozporządzenia określającego dawki terapeutyczne dla każdej z substancji psychoaktywnej niezbędnej do przeprowadzenia terapii – uważa Ewa Jankowska.

- PASMI w ramach działalności statutowej promuje odpowiedzialne leczenie dlatego bardzo cieszy nas decyzja posłów i rządu w przyjęciu ograniczenia wiekowego w ramach procedowanej ustawy. PASMI już na poziomie konsultacji społecznych w marcu 2014 r. wnioskowało o ograniczenie sprzedaży leków z substancjami psychoaktywnymi dzieciom poniżej 18 roku życia. Nowe przepisy pozwolą farmaceucie lub technikowi farmaceutycznemu odmówić wydania leków z substancją psychoaktywną gdy osoba nie ukończyła 18 roku życia lub gdy istnieje podejrzenie, że mogą one zostać wykorzystane w celach pozamedycznych, powodujących zagrożenie dla zdrowia i życia. Jesteśmy przekonani, iż taka regulacja zmniejszy pozamedyczne wykorzystywanie leków przez dzieci i młodzież – uważa Ewa Jankowska.

Dla szefowej PASMI również aspekt edukacyjny, podniesiony w ramach ustawy, jest bardzo ważny. Edukacja młodzieży w tym zakresie to kluczowy element, który na stałe powinien być wpisany w program szkolny. PASMI również w tym obszarze planuje zaangażowanie się wskazując na zagrożenia, jakie niesie pozamedyczne stosowanie leków z substancjami psychoaktywnymi – uważa Ewa Jankowska.

Więcej: kierunekfarmacja.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH