"Paszport" Bieńkowskiej ma ograniczyć monopol amerykański na leki generyczne

PRAWO

Autor: TVN24bis/PAP/rynekaptek.pl   22-10-2015, 11:26

"Paszport" Bieńkowskiej ma ograniczyć monopol amerykański na leki generyczne Strategia przygotowywana przez Bieńkowską ma ograniczyć amerykański rynek farmaceutyczny

Pod koniec października unijna  komisarz ds. jednolitego rynku Elżbieta Bieńkowska ma zaprezentować strategię usprawniania rynku wewnętrznego. Bieńkowska ma przygotować „paszport” i strategię, która m.in. umożliwi firmom wprowadzanie leku od razu, gdy wygaśnie patent na oryginał.

Będzie to najważniejszy dotąd dokument wychodzący z gabinetu Bieńkowskiej, sprawującej urząd komisarza od blisko roku. Wielomiesięczne prace zostały przełożone na kilka propozycji, których realizacja ma usprawnić działanie firmom w całej UE, a klientom dać większy wybór towarów i usług za niższe ceny – pisze TVN24bis.

Najważniejsze propozycje z 21-stronicowej strategii, to m.in. wprowadzenie "paszportu usługowego" dla przedsiębiorstw budowlanych i usługodawców biznesowych, ułatwienia dla innowacyjnych firm rozpoczynających dopiero działalność (start-upów), a także nadanie uprawnień śledczych komisarzowi zajmującemu się jednolitym rynkiem – podaje PAP.

Takie narzędzie pozwalające na pozyskiwanie informacji rynkowych ma pomóc przezwyciężać zabronione praktyki, które stosują niektóre firmy.

Strategia ma też mówić o modernizacji prawa dotyczącego własności intelektualnej. KE chce wprowadzenia takich zapisów, które będą dawały np. firmom farmaceutycznym możliwość szybszego wprowadzania na rynek zamiennika leku od razu, gdy wygaśnie patent na oryginał. Dziś leki generyczne w Europie są sprzedawane głównie przez korporacje amerykańskie, które prowadzą badania i produkcję zgodnie z tamtejszym prawem, i już dzień po wygaśnięciu patentu mogą dostarczyć gotowy odpowiednik na rynek UE.

Według szacunków zaprezentowanych w PE firmy z tej branży z Unii, gdyby mogły konkurować na rynkach trzecich, mógłby wykreować ponad 60 tys. miejsc pracy.

Przedstawienie strategii rynku wewnętrznego planowane jest na 28 października. Potem rozpocznie się proces konsultacyjny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH