PE: przepisy o prewencji i odpowiedzialnym stosowaniu leków weterynaryjnych

PRAWO

Autor: PE/rynekaptek.pl   10-03-2016, 12:01

PE: przepisy o prewencji i odpowiedzialnym stosowaniu leków weterynaryjnych Nowe przepisy zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych przyjęte przez PE

Przepisy o zastosowaniu środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych takich jak ptasia grypa, czy afrykański pomór świń, nieformalnie uzgodnione przez posłów i ministrów UE w czerwcu 2015, zostały przyjęte przez Parlament 8 marca br.

Projekt przepisów UE, dotyczących chorób przenoszonych przez zwierzęta i potencjalnie zagrażających ludziom, kładzie nacisk na zapobieganie powinien on również pomóc specjalistom w dotrzymywaniu kroku rozwojowi nauki - podaje Parlament Europejski.

Nowe przepisy, zgodne z dawno przyjętą pozycją Parlamentu, kładą większy nacisk na prewencję oraz jasne określenie zakresu odpowiedzialności hodowców, handlowców oraz specjalistów, takich jak weterynarze, ale także właściciele zwierząt domowych, gdy celem jest uniknięcie wywołania lub rozprzestrzeniania się chorób.

Wszyscy rolnicy, właściciele zwierząt oraz osoby zajmujące się handlem zwierzętami, będą zobowiązani do stosowania zasad właściwego chowu i rozważnego używania leków weterynaryjnych. Z kolei zadaniem weterynarzy będzie zwiększanie wiedzy o zależnościach między zdrowiem i dobrostanem zwierząt a zdrowiem ludzi oraz o odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Komisja Europejska zobowiązała się do monitorowania zakresu zastosowania antybiotyków zwierzęcych na terenie Unii i regularnej publikacji porównywalnych danych na ten temat.

Projekt przepisów "Prawo zwierząt do zdrowia", został przyjęty bez głosowania, we wczesnym drugim czytaniu, po tym jak został przyjęty przez Radę, w grudniu 2015 roku. W następstwie przyjęcia projektu przez Parlament, rozporządzenie może zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw UE i wyjdzie w życie 20 dni po dacie publikacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH