Pelion: nowe przepisy radykalnie zmienią rynek apteczny

PRAWO

Autor: inwestycje.pl/rynekaptek.pl   12-12-2016, 15:25

Pelion: nowe przepisy radykalnie zmienią rynek apteczny Pelion wksazuje, że nowa ustawa całkowicie wstrzyma rozwój sieci aptecznych.

Projekt noweli prawa farmaceutycznego, który trafił do Marszałka Sejmu, będzie miał tragiczny w skutkach wpływ na rynek w Polsce – uważa Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion SA.

Zdaniem prezesa Pelionu, proponowane ograniczenia geograficzne i demograficzne sprawią, że w żadnym wojewódzkim mieście nie będzie mogła powstać ani jedna nowa apteka:

- Nowe przepisy wyhamują rozwój polskiej przedsiębiorczości, zmonopolizują lokalny rynek aptekarski, a także zwiększą dominację zachodnich koncernów farmaceutycznych, które będą dyktować warunki finansowe małym podmiotom. Ale przede wszystkim spowodują wzrost cen leków, co najbardziej odbije się na pacjentach.

Firma Pelion S.A. uważa, że nowelizacja ustawy prawo farmaceutyczne radykalnie zmieni obecne zasady funkcjonowanie rynku dystrybucji leków w Polsce, który w 96% jest w rękach polskich firm.

- Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, obecnych właścicieli czekają duże utrudnienia w prowadzeniu biznesu np. właściciel lokalu będzie mógł podnieść czynsz najmu nawet o 100%. Zmiana adresu wiąże się z koniecznością uzyskania nowego pozwolenia, którego, po zmianie prawa, właściciel posiadający więcej niż 4 apteki nie otrzyma – pisze firma w komunikacie.

Jak wskazuje, dodatkowo zostanie całkowicie wstrzymany rozwój sieci aptecznych, które w zdecydowanej większości należą do polskich przedsiębiorców. Dotyczy to również należącej do Peliona sieci DOZ Aptek.

Pelion twierdzi, że „apteka dla aptekarza” pociągnie za sobą serię niesprawiedliwych wywłaszczeń, co doprowadzi do utraty pracy przez tysiące młodych farmaceutów, a absolwenci farmacji nie będą mogli znaleźć zatrudnienia po studiach:

- Projekt powstał bez jakichkolwiek wiarygodnych i aktualnych analiz, a także konsultacji eksperckich i społecznych, niezbędnych przy wprowadzaniu zmian, które będą miały wpływ na całe polskie społeczeństwo - dodaje Jacek Szwajcowski.

Więcej: http://inwestycje.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH