Petycja przeciwko klauzuli sumienia dla farmaceutów

PRAWO

Autor: wysokieobcasy.pl/rynekaptek.pl   16-02-2018, 11:39

Petycja przeciwko klauzuli sumienia dla farmaceutów Federacja apeluje o niewprowadzanie klauzuli sumienia dla farmaceutów (Fot. Archiwum)

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przygotowała do ministra zdrowia i komisji ds. petycji apel "Stop bezprawnemu ograniczaniu dostępu do antykoncepcji" - podaje portal wysokieobcasy.pl.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przygotowała petycję o niewprowadzanie klauzuli sumienia dla farmaceutów i właścicieli aptek.

"Powoływanie się przez farmaceutów na „klauzulę sumienia” pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem i może prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych" - uzasadnia Federacja.

Projekt ustawy autorstwa Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów zakłada, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży leku, jeśli będzie to niezgodne z jego sumieniem.

Projekt zyskał aprobatę Biura Analiz Sejmowych. Ekspert ds. legislacji Biura Analiz Sejmowych Paweł Bachmat ocenił, że przedłożona petycja jest zasadna, z tym że finalne rozwiązanie kwestii kształtu normatywnego klauzuli sumienia przysługującej farmaceutom i innym podmiotom wskazanym w projekcie powinno wiązać się z jednoznacznym uregulowaniem, iż do produktów leczniczych, których posiadanie, lub zapewnienie dostępności, jest wyłączone ze względu na klauzulę sumienia nie zalicza się produktów leczniczych niezbędnych do odwrócenia nagłego zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjenta.

Wskazał też, że ustawa powinna zagwarantować pacjentowi, który, pomimo, iż dysponuje ważną receptą, spotyka się z odmową wydania produktu leczniczego z powołaniem się na klauzulę sumienia, alternatywnej ścieżki dostępu do produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu w Polsce.

Więcej: http://www.wysokieobcasy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH