PharmaNET: apteka internetowa powinna móc reklamować domenę

PRAWO

Autor: PharmaNET/ŁSX/rynekaptek.pl   28-11-2014, 09:10

PharmaNET: apteka internetowa powinna móc reklamować domenę PharmaNET apeluje do posłów o nowelizację Prawa farmaceutycznego i dostosowanie go do przepisów UE

Polskie prawo dopuszcza możliwość wysyłkowej sprzedaży leków OTC przez apteki internetowe, ale nie zezwala im na rozpowszechnianie adresu swojej domeny, uznając to za reklamę. - To sprzeczne z rozwiązaniami przyjętymi w UE – uważa Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Zdaniem PharmaNET jest to sprzeczne z rozwiązaniami przyjętymi w UE, które w promowaniu aptek internetowych widzą możliwość ukrócenia procederu wprowadzania sfałszowanych leków do legalnej dystrybucji.

– Do apteki internetowej trudno trafić inaczej niż za pomocą linków czy wyszukiwarek. Istotą internetu jest przepływ informacji. Zakaz reklamy rozumiany jako zakaz jakiejkolwiek informacji handlowej, w tym tak podstawowej jak adres domeny internetowej, wyklucza możliwość jakiejkolwiek komunikacji ze społeczeństwem – ocenia Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. – Apelujemy do posłów o nowelizację Prawa farmaceutycznego i dostosowanie go do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej – dodaje.

PharmaNET zwraca uwagę, iż zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE z 8 czerwca 2011 r. (dyrektywą „fałszywkową”), promowanie aptek internetowych działających zgodnie z prawem jest jednym z rozwiązań mających na celu zapobieganie wprowadzaniu sfałszowanych leków do legalnego łańcucha dystrybucji. Powinno się ono odbywać m.in. poprzez prezentowanie ich adresów na oficjalnych witrynach internetowych prowadzonych przez krajowe organy nadzoru oraz wprowadzenie wspólnego dla wszystkich aptek internetowych logo, które ma ułatwić pacjentom zorientowanie się, że mają do czynienia z placówką działającą zgodnie z prawem. Rozwiązanie to jest zgodne z postulatem zawartym w pkt 25 preambuły dyrektywy „fałszywkowej”, który brzmi: „Ogół ludności powinien uzyskać pomoc przy ustalaniu stron internetowych, które legalnie oferują produkty lecznicze w sprzedaży na odległość”.

– Brak możliwości promowania legalnie działających aptek internetowych to oddawanie pola przestępcom, którzy, nie oglądając się na żadne polskie zakazy, będą promować swoją nielegalną działalność, narażając zdrowie i życie pacjentów w Polsce – dodaje Marcin Piskorski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH