PharmaNET i DZP oceniają skutki noweli prawa farmaceutycznego

PRAWO

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   20-12-2016, 10:14

PharmaNET i DZP oceniają skutki noweli prawa farmaceutycznego Liczba aptek spadnie - ocenia PharmaNET

Pogłębienie dysproporcji w rozmieszczeniu aptek w skali kraju oraz zmniejszenie ogólnej liczby aptek - to niektóre ze wskazywanych konsekwencji wprowadzenia zmian w poselskim projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców i kancelarią DZP przygotował ocenę skutków regulacji dla projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne.

Przywołana nowelizacja zakłada wprowadzenie zmian na rynku aptecznym, m.in. wcielenie zasady apteki dla aptekarza oraz wprowadzenie kryterium demograficzno-geograficznego dla otwierania nowych aptek.

Według autorów dokumentu intencje wskazane przez inicjatorów nowego prawa, czyli rozwiązanie problemu nierównomiernego w skali kraju rozmieszczenia aptek w celu zapewnienia wszystkim pacjentom równego dostęp do usług farmaceutycznych oraz usunięcie trudności w sprawowaniu prawidłowego nadzoru nad działalnością aptek celem wyeliminowania występujących na rynku nieprawidłowości, nie zostały osiągnięte.

Projekt nie przewiduje bowiem żadnych rozwiązań prowadzących do powstawania aptek w miejscach, gdzie obecnie ich brakuje, jak również nie zawiera żadnych rozwiązań poprawiających skuteczność wykrywania i zwalczania nadużyć na rynku aptecznym.

Autorzy OSR uważają wręcz, że proponowane rozwiązania doprowadzą wprost do przeciwnego rezultatu polegającego na pogłębieniu dysproporcji w rozmieszczeniu aptek w skali kraju, zmniejszeniu ogólnej liczby aptek (kreując jeszcze większe nierówności społeczne w dostępie do leków), ograniczeniu dostępu pacjentów do usług farmaceutycznych wskutek wzrostu cen w aptekach oraz utrwaleniu nieprawidłowości występujących na rynku usług farmaceutycznych.

Więcej: http://pharmanet.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH