Pieczątka nagłówkowa na recepcie

PRAWO

Autor: dia.com.pl/rynekaptek.pl   13-09-2011, 09:23

Pieczątka nagłówkowa na recepcie

Jak zrealizować recepty ze szpitalnego oddziału ratunkowego, które mają np. pieczątkę nagłówkową oddziału kardiologicznego lub oddziału otolaryngologicznego posiadających pieczątkę izby przyjęć?


Takie m.in. tematy były poruszane w czasie spotkania prezesa Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej z naczelnikiem Wydziału Gospodarki Lekiem DOW NFZ.


DOW NFZ podało, że pieczątka nagłówkowa na recepcie musi pochodzić z miejsca wystawienia recepty. DOW NFZ umożliwia aptekom weryfikację tych pieczątek poprzez nadruk na receptach (drukowanych w drukarniach, które podpisały umowę z DOW NFZ) numerów umów bądź numerów REGON jednostek medycznych przez co apteki nie muszą sprawo zdawać w raporcie szczegółowym do zestawienia refundacyjnego: nr PWZ lekarzy i REGON świadczeniodawcy z terenu Dolnego Śląska.W zakresie realizacji recept na antybiotyki z opóźnionym terminem realizacji, termin ich realizacji nie może przekroczyć 7 dni od daty wystawienia, a w przypadku określenia „daty realizacji od" nie może przekroczyć 7 dni od tej daty.Farmaceuci pytali również czy można wydać dowolny zamiennik, kiedy na recepcie wpisana jest tylko nazwa międzynarodowa.

DOW NFZ odpowiada, że rozporządzenie MZ z dnia 17 maja 2007 roku w sprawie recept lekarskich daje możliwość zapisu na recepcie nazwy międzynarodowej leku lub nazwy własnej leku albo nazwy handlowej wyrobu medycznego. 

Apteka może receptę z takim zapisem zrealizować.

Zgodnie z art. 38 ust. 4. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, apteka powinna poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku. którego cena nie przekracza limitu wskazanego przez Ministerstwo Zdrowia.


Więcej: http://www.dia.com.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH