Pielęgniarki pytają o gratyfikację za wypisywanie recept

PRAWO

Autor: Katarzyna Rożko/ rynekaptek.pl   06-11-2015, 08:57

Pielęgniarki pytają o gratyfikację za wypisywanie recept Z Ministerstwa Zdrowia nie było żadnego sygnału, że będzie płaciło pielęgniarkom za tę dodatkową czynność

Od stycznia 2016 r. pielęgniarki będą mogły m.in. przepisywać leki. Radość z tego faktu przysłaniają pytania o przeszkolenie i gratyfikację za dodatkowe czynności, o których nic jak dotąd nie słychać.

Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku zwraca uwagę, że doświadczenia innych krajów pokazują, że możliwość ordynowania leków i wypisywania recept przez pielęgniarki i położne ułatwia pacjentowi poruszanie się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia.

- Pacjent zwracający się o poradę do pielęgniarki to codzienność. Potem często chory udaje się do lekarza z gotowym rozwiązaniem, a ten jedynie wypisuje mu receptę. W ten sposób tworzą się niepotrzebne kolejki do specjalistów, głównie do lekarzy rodzinnych. Ordynowanie leków przez pielęgniarki z pewnością odciąży lekarzy i skróci kolejki - uważa.

Zapytana o to, czy pielęgniarki obawiają się ordynowania leków i wypisywania recept przyznaje, że koleżankom towarzyszy pewien lęk przed niewiadomym, ale m.in. dzięki spotkaniom organizowanym przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku pielęgniarki zyskały świadomość, że jest to ich nowe uprawnienie, a nie obowiązek.

Anna Wonaszek podkreśla, że z Ministerstwa Zdrowia nie było żadnego sygnału, że będzie płaciło pielęgniarkom za tę dodatkową czynność.- To nie byłby przywilej, a normalność. Tym bardziej, że wraz z ordynowaniem leków i wypisywaniem recept wzrasta ryzyko pewnych błędów, a więc być może pojawia się konieczność doubezpieczenia. Dochodzą nas głosy, że lekarze muszą płacić wysokie kary za wszelkie pomyłki w wypisywaniu recept. Nic dziwnego, że pielęgniarki obawiają się takiej odpowiedzialności bez żadnego wynagrodzenia - wskazuje.

Pielęgniarki zwracają również uwagę, że rozporządzenie ws. wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, wykazu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych zostało podpisane przez ministra zdrowia 20 października.

Jest już początek listopada, a nic nie słychać o kursach specjalistycznych na temat ordynowania leków i wypisywania recept.

- Jeśli nowe uprawnienia mają obowiązywać od stycznia, to zostały zaledwie dwa miesiące na szkolenia. Są niezbędne, bo ordynowanie leków i wypisywanie recept to bardzo poważna czynność. Pielęgniarki muszą być na to przygotowane merytorycznie, a także organizacyjnie - podkreśla Anna Wonaszek.

Resort zdrowia tymczasem informuje, że ogłosił konkurs na realizację kursów dla pielęgniarek i położnych, a pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w I kwartale 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH