Pielęgniarki wypiszą recepty najwcześniej w marcu 2016

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   19-11-2015, 11:21

Pielęgniarki wypiszą recepty najwcześniej w marcu 2016 Brak kursów umiemożliwi pielęgniarkom wystawianie recept od 1 stycznia

Nie ma szans, by pielęgniarki i położne od 1 stycznia wypisywały recepty. Szkolenia, które mają im to umożliwić, nawet się nie zaczęły.

Komentując zastaną sytuację, pielęgniarki wyjaśniają, że były pewne, iż kursy ruszą zaraz po wprowadzeniu przepisów dotyczących nowych uprawnień. Tymczasem do dziś nie wiedzą, czy będą musiały za szkolenia płacić, gdzie będą mogły je skończyć i przede wszystkim - kiedy się zaczną - pisze Gazeta Wyborcza.

Problem polega na tym, że choć do końca roku zostało tylko półtora miesiąca, szkolenia się nie rozpoczęły. Dopiero 3 listopada minister zdrowia zatwierdził program takiego specjalistycznego kursu. 8 października ogłoszono konkurs na realizację szkoleń. Termin składania wniosków upływa dopiero 10 grudnia, potem trzeba będzie wybrać organizatorów, dać czas na zapisy i doliczyć czas kursu.

44 godziny dla pielęgniarek i położnych uprawnionych do wystawiania recept na leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, niezbędne do kontynuacji leczenia w ramach realizacji zleceń lekarskich, albo 65 godzin - dla pielęgniarek i położnych uprawnionych do samodzielnej ordynacji leków, środków spożywczych i wyrobów medycznych oraz wystawiania na nie recept lub zleceń. Ostateczny czas trwania kursu będzie uzależniony od harmonogramu określonego przez danego organizatora szkoleń.

To oznacza, że nie ma szans, by pielęgniarki i położne mogły skorzystać z nowego uprawnienia już od stycznia. Konkurs zostanie prawdopodobnie rozstrzygnięty w pierwszej połowie 2016 r., co oznacza, że pielęgniarki będą mogły wypisywać recepty nie wcześniej niż od marca-kwietnia.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH