Pigułka ellaOne a traktaty unijne

PRAWO

Autor: naszdziennik.pl, ms / rynekaptek.pl   28-01-2015, 09:24

Pigułka ellaOne a traktaty unijne

Czy stanowisko UE w sprawie pigułki ellaOne jest dla Polski wiążące – swoją opinię w tej sprawie przedstawia w rozmowie z dziennikarzami „Naszego Dziennika” prof. Krystyna Pawłowicz.

- W obszarach wyłącznych Unia ma wiążące decyzje, ale sprawy ochrony zdrowia publicznego zawierają się w kompetencjach tzw. koordynowanych, w związku z tym unijne zalecenia w tym zakresie nie muszą być implementowane – tłumaczy prof. Krystyna Pawłowicz.

Posłanka dodaje, że wskazania Brukseli nie mają charakteru władczego, co jasno wynika z samych traktatów, które określają zalecenia i opinie organów unijnych jako niewiążące.

Prof. Krystyna Pawłowicz przypomniała także, że Polska dopisała się do tzw. protokołu brytyjskiego i podpisała się pod dwoma deklaracjami dotyczącymi tej Karty, które uniemożliwiają ingerencję Unii na podstawie tej Karty w obszar obyczajowości, moralności publicznej, spraw rodzinnych, małżeństwa, ochrony godności ludzkiej, poszanowania fizycznej i moralnej integralności człowieka.

- Unia może wykonywać bowiem tylko kompetencje wyraźnie przekazane jej w traktatach – podkreśliła prof. Krystyna Pawłowicz.

Więcej: naszdziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH