PiS chce zlikwidować kształcenie w systemie bolońskim

PRAWO

Autor: DGP, LJ/ rynekaptek.pl   02-11-2015, 12:12

PiS chce zlikwidować kształcenie w systemie bolońskim PiS zrezygnuje z systemu bolońskiego?

Trzeba zrezygnować z niesprawnego bolońskiego systemu studiów - mówił w radiowej Trójce Piotr Gliński, zapowiadając zmiany PiS dotyczących rozwoju nauki. Zgodnie z deklaracją bolońską nie ma dwustopniowego kształcenia w zawodach medycznych.

Piotr Gliński zapowiedział, że rząd PiS będzie chciał odejść od bolońskiego systemu w szkolnictwie wyższym, ponieważ - zdaniem PiS - jest on niesprawny. Chodzi o podział na dwustopniowy podział studiów.

Zdaniem profesora Piotra Glińskiego, system boloński został wprowadzony zbyt pochopnie, a praktyka pokazuje, że to rozwiązanie się nie sprawdza. Jak tłumaczy polityk, nie da się dobrze przygotować i wyszkolić specjalisty w 3 lata studiów.

- W wielu specjalizacjach, ktoś, kto studiuje 3 pierwsze lata i uzyskuje licencjat z jakiejś specjalności, następne dwa lata realizuje zupełnie w innej i musi uczyć się od podstaw, będąc na przykład na seminarium magisterskim. To jest jakiś absurd - mówił Gliński.

Kwestię systemu bolońskiego poruszała już Naczelna Rada Aptekarska w kontekście kształcenia techników farmaceutycznych. 

- Technik farmaceutyczny to zawód medyczny, gdzie nadal dopuszczalne jest kształcenie policealne. Zrezygnowano z takich możliwości zdobywania kwalifikacji zawodowych w wypadku pielęgniarek, położnych, analityków i ratowników medycznych. Nie kształci się już od dawna felczerów. Trzeba iść z duchem czasu - podkreślał w kwietniu 2013 roku prezes Grzegorz Kucharewicz.

Prezes NRA zauważa, że zgodnie z deklaracją bolońską nie ma dwustopniowego kształcenia w zawodach medycznych. Kształcenie farmaceutów w krajach UE jest zharmonizowane, co oznacza, że minimalne wymagania dotyczące kształcenia zostały uregulowane na gruncie prawa wspólnotowego w postaci dyrektywy 2005/36/WE ws. uznawania kwalifikacji zawodowych.

Transpozycja tego prawa została dokonana w ustawie o szkolnictwie wyższym w postaci wyodrębnienia kierunków studiów prowadzonych wyłącznie jako jednolite studia magisterskie, w tym medycznych. We wszystkich innych obowiązuje podział na studia I i II stopnia, co wynika z deklaracji bolońskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE