PiS przeciwko komercjalizacji szpitali: "winna" Ewa Kopacz

PRAWO

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   17-05-2011, 17:06

PiS na najbliższym posiedzeniu Sejmu zamierza złożyć wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz. Chociaż wydaje się pewne, że szefowa resortu zdrowia utrzyma stanowisko, to zapowiada się prawdziwa potyczka o ocenę działalności i skuteczności jej resortu. To już drugie podejście opozycji do odwołania minister Kopacz.

PiS utrzymuje, że minister zdrowia w istocie dąży do prywatyzacji szpitali, czego dowodem jest ustawa o działalności leczniczej, która zdaniem partii spowoduje prywatyzację części lecznic.

- Podpisanie ustawy przez prezydenta, wbrew jego wcześniejszym zapewnieniom, że jest on przeciwny jej zapisom, otworzyło furtkę do prywatyzacji szpitali i ich majątku - twierdził podczas wtorkowej (17 maja) konferencji prasowej Bolesław Piecha, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Opozycja: to nie jest zwykły rynek

Jak przekonywał poseł, minister Kopacz służbę zdrowia potraktowała jak zwykły rynek, wbrew ekspertom, którzy podkreślają, że ta działalność nie może być poddana konkurencji. Będziemy jedynym krajem Wspólnoty Europejskiej, gdzie ochrona zdrowia poddana została eksperymentowi komercjalizacji - podkreśla Piecha.

Wśród zarzutów partia wymienia także brak nadzoru nad NFZ, opóźnienia w pracach nad koszykiem świadczeń gwarantowanych, brak efektywnej walki z korupcją. Powrócił też temat referendum w sprawie komercjalizacji szpitali. PiS chce zebrać milion podpisów pod wnioskiem o referendum, w którym Polacy mieliby się wypowiedzieć za lub przeciw takiemu rozwiązaniu.

Jak przekonywał Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, przyjęcie pakietu ustaw zdrowotnych wprowadziło ogromne zamieszanie w systemie zdrowia.

Jego zdaniem m.in. przeprogramowanie toku studiów, w związku z likwidacją stażu lekarskiego w ramach nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, będzie potężnym przedsięwzięciem i ma on obawy zarówno do tego czy temu zadaniu podołają uczelnie jak i co do efektu jakie to przyniesie.

W ocenie Piechy jednak najbardziej dotkliwe dla społeczeństwa będą zmiany związane z projektem ustawy refundacyjnej, a obietnice, że leki będą tańsze, są zwykła nieprawdą.

Wprowadzane zmiany w prawie uosabia minister zdrowia Ewa Kopacz. Stąd zapowiedź wniosku PiS o wotum nieufności.

SLD też chciało odwołania

To kolejna próba odwołanie minister Ewy Kopacz. Z takim wnioskiem w kwietniu występował Sojusz Lewicy Demokratycznej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH