PiS zapowiada złożenie projektu zmieniającego ustawę o in vitro

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-07-2015, 12:13

PiS zapowiada złożenie projektu zmieniającego ustawę o in vitro Jeśli PiS dojdzie do władzy, złoży projekt zmieniający ustawę o in vitro

Rzecznik PiS Elżbieta Witek zapowiedziała, że jeśli wyborcy zaufają PiS w wyborach parlamentarnych, ta partia w przyszłej kadencji Sejmu na pewno złoży projekt zmieniający ustawę o in vitro.

Ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro, podpisał dziś prezydent Bronisław Komorowski. Jednak zapowiedział, że jeden z jej zapisów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, jak podkreślił, że ustawa wejdzie w życie.

Jeśli wyborcy zechcą zaufać PiS i będziemy mieli wpływ na to, co się będzie działo, to na pewno projekt zmieniający ustawę o in vitro złożymy - powiedziała na briefingu prasowym w Sejmie rzeczniczka PiS. - Mówiliśmy, że ta ustawa będzie musiała być zmieniona tak, by chronić życie - podkreśliła.

Witek poinformowała też, że jej klub nie skieruje ustawy w całości do TK. - Teraz jest taki termin, że TK może to badać bardzo długo. Wpłynął wniosek prezydenta dot. tego jednego punktu, to będzie trwało czas jakiś. Za chwilę kończy się kadencja Sejmu - wyjaśniła.

Posłanka PiS mówiła, że jej klub podczas prac nad ustawą zwracał uwagę przede wszystkim na kwestie niezgodności jej przepisów z konstytucją. - Kodeks karny i Kodeks cywilny mówią o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie chcemy zakazywać in vitro, ale jednocześnie nie możemy się zgodzić na taką ustawę, w której życie nie jest szanowane - powiedziała Witek.

Przypomniała, że PiS zwracał na to uwagę podczas prac nad projektem ustawy w Sejmie i Senacie. - Nie chciano nas słuchać - dodała. - Dzisiaj mamy takie rozwiązanie, które nie satysfakcjonuje prezydenta Komorowskiego, który powiedział, że nie chce być prezydentem ludzkich sumień, ale jednocześnie podkreślił, że nie był to dobry czas, który służyłby wypracowaniu kompromisu politycznego. Z tym się zgadzam - dodała Witek.

Prezydent Komorowski, informując w środę o podpisaniu ustawy o in vitro, zapowiedział, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego zapis dotyczący możliwości pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody. Mówił też, że "kwestie trudne warto regulować prawem, dążąc jednocześnie do tego, aby rozwiązywać to na zasadzie porozumienia i kompromisu politycznego".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH