Pismo NFZ dotyczące ważności recept 30-dniowych

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   27-09-2011, 15:11

Pismo NFZ dotyczące ważności recept 30-dniowych

Maciej Dworski, zastępca prezesa ds. medycznych NFZ, wystosował pismo do wszystkich dyrektorów oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące terminów realizacji recept lekarskich.

Istotnym w przedmiotowej kwestii jest stanowisko Podsekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia z dnia 8 maja 2008 roku, w którym potwierdzono zgodność z obowiązującym prawem, iż „w przypadku obliczania terminu ważności recepty nie jest możliwe przyjęcie zapisu art. 155 kodeksu cywilnego stanowiącego: Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego, gdyż spowodowałoby akceptację realizacji recept dnia 31, 32 (lub dłuższego) w przypadku gdy koniec terminu przypada na niedzielę lub święta. 

„Przyjęcie wykładni kodeksowej byłoby możliwe tylko w takiej sytuacji, kiedy rozporządzenie nie określałoby precyzyjnie terminu ważności. Tak jednak nie jest, gdyż treść § 17 podaje precyzyjnie określenia: np. "Termin ważności recepty (...) nie może przekroczyć 30 dni", co oznacza, że można je realizować do godziny 24 ostatniego dnia.(...) “ - informuje Centrala NFZ.Jednocześnie rozporządzenie nie precyzuje dokładnie jaki dzień przy obliczaniu terminu należy uznać za dzień pierwszy i właściwe jest zastosowanie
uregulowania art, 111 § 2 kodeksu cywilnego: "jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło" i liczenie terminu ważności recepty od dnia następnego po uwidocznionym na recepcie."

Jednocześnie charakter terminu recepty, o którym mowa w § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U., Nr 213, poz. 2164) został rozstrzygnięty w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2007 (VII SA/Wa 2215/06), zgodnie z którym "(...) w powołanym przepisie w sposób jednoznaczny określone zostały terminy realizacji recept lekarskich.Terminy te są terminami prawa materialnego i nie mogą być w żaden sposób zmieniane, tj, np. przedłużane. Po ich upływie recepta lekarska traci swą
ważność, a jej zrealizowanie (wydanie produktu leczniczego) przez aptekę lub punkt apteczny uznać należy za działanie niedopuszczalne i naruszające prawo."

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH