"Plasuje nas to na równi z trzecim światem"

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   26-02-2018, 10:07

"Plasuje nas to na równi z trzecim światem" Tylko 16,1 proc. wszystkich pacjentów mogło liczyć na uśmierzenie bólu w karetce (Fot. Archiwum)

Zespoły pogotowia powinny mierzyć stopień nasilenia bólu pacjenta jeszcze na miejscu zdarzenia i zapisywać go na specjalnej karcie, a jeśli sytuacja tego wymaga, podać mocne środki znieczulające – uważają lekarze medycyny ratunkowej i pacjenci z koalicji "Wygrajmy z Bólem".

Ich apel to reakcja na wyniki badań blisko 30 tys. kart wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego z województwa pomorskiego z lat 2016–2017, które dotyczyły wezwań do urazów - pisze "Rz".

Z badania 8691 kart wyjazdowych, wynika, że tylko 16,1 proc. wszystkich pacjentów mogło liczyć na uśmierzenie bólu w karetce.

– Dramat, plasuje nas to na równi z trzecim światem – uważa prof. Andrzej Basiński, anestezjolog i lekarz medycyny ratunkowej, szef jedynego w Polsce Klinicznego Oddziału Ratunkowego działającego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Gazeta przypomina, że w wyniku nowelizacji prawa rozszerzyły uprawnienia ratowników medycznych. Liczbę środków przeciwbólowych, które może podać ratownik, rozszerzono o mocne środki, takie jak fentanyl czy metamizol. Wcześniej ratownicy mogli podać cierpiącym tylko trzy środki: ketoprofen, kwas acetylosalicylowy oraz morfinę.

Okazuje się, że ratownicy z zespołów podstawowych o kilka procent rzadziej uśmierzają ból pacjentów po urazach niż zespoły ratownictwa medycznego,  które składają się ze specjalistów medycyny ratunkowej.

Lekarze z zespołów „S" uśmierzali ból w 17,1 proc. przypadków, ratownicy z zespołów „P" – w 14,6 proc.

Więcej: www.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH