Pleszew: kolejna wygrana farmaceutów w walce o dyżury

PRAWO

Autor: orzeczenia NSA/ rynekaptek.pl   09-12-2016, 09:23

Pleszew: kolejna wygrana farmaceutów w walce o dyżury Kolejna porażka samorządowców w walce o dyżury

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Powiatu w Pleszewie w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Pleszewskiego w 2016 roku.

Sprawę opisywaliśmy wielokrotnie. W 2015 roku na terenie powiatu  obowiązywały dyżury do 22.00. Jednak radni powiatowi podjęli decyzję w kwestii wydłużenia w 2016 roku dyżurów wieczornych i w dni świąteczne do północy.

Samorządowcy powiatowi nie uwzględnili uwag ani właścicieli aptek, ani stanowiska Kaliskiej Izby Aptekarskiej, która negatywnie zaopiniowała projekt uchwały.Farmaceuci w większości nie zastosowali się do wytycznych rady powiatu i z reguły nie dyżurują do godziny 24.00.

Zdaniem Izby, projektodawcy uchwały nie rozpoznali możliwości kadrowych aptek do pełnienia dyżurów. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów, w których zatrudniony jest jeden do dwóch magistrów farmacji. Dyżury tych aptek w wydłużonym czasie nie są możliwe, ponieważ prowadziłoby to do przekroczenia norm czasu pracy przez farmaceutów.

Z powodu braku otwartości na merytoryczny dialog z samorządem powiatowym, wpierw farmaceuci z powiatu pleszewskiego, właściciele siedmiu aptek - każdy z osobna, wezwali radę do usunięcia naruszenia ich interesu prawnego wywołanego przyjęciem uchwały wyznaczającej rozkład godzin aptek. Jednak samorządowcy odmówili.

W takiej sytuacji troje farmaceutów z Pleszewa zaskarżyło uchwałę rady powiatu w sprawie harmonogramu do WSA. 

Pleszewskich aptekarzy wspierała Kaliska Izba Aptekarska oceniając, że ustalanie godzin pracy aptek nie może być oderwane od realiów. A te są takie, że w godzinach nocnych jest małe zapotrzebowanie na leki w aptekach. Ponadto nocne dyżury pełnione przez farmaceutów wpływają negatywnie na ich sytuację ekonomiczną.

Przy braku rozstrzygnięcia WSA, w listopadzie br. zarząd powiatu pleszewskiego pozytywnie zaopiniował projekt uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na 2017 rok. Mimo sprzeciwu lokalnych aptekarzy, nadal forsuje wydłużeniu dyżurów aptek do godziny 24.00.

Projekt musi być jeszcze pozytywnie zaopiniowany także przez burmistrzów i wójtów gmin wchodzących w skład powiatu oraz Okręgową Izbę Aptekarską w Kaliszu. Następnie zostanie przedłożony radzie powiatu do uchwalenia.

7 grudnia br. WSA w Poznaniu wydał wyrok, w którym uznał uchwałę wprowadzającą dyżury do północy w 2016 roku za nieważną. 

Teraz ruch jest po stronie urzędników powiatowych. Przyjęli projekt harmonogramu dyżurów na 2017 rok w oparciu o uchwałę dot. dyżurów w 2016, którą sąd właśnie unieważnił.Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH