Podatek zdrowotny zastąpi składkę

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   07-12-2015, 12:30

Podatek zdrowotny zastąpi składkę

Nowy minister zdrowia zapowiada, że podatek zdrowotny, który zastąpi dotychczasową składkę, będzie w jej wysokości.

Wprowadzenie podatku zdrowotnego w miejsce składki ma uprościć ściąganie pieniędzy na ochronę zdrowia - informuje Rzeczpospolita.

Wszystko wskazuje zatem na to, że nowy podatek zdrowotny powinien wynieść 1,25 proc. Tylko w takim przypadku zmiana nie będzie dotkliwa finansowo dla osób pracujących na umowie o pracę i na podstawie zlecenia, a rozliczenia ulegną uproszczeniu. Zmiana dotknie jednak około pół miliona osób, których źródłem utrzymania są umowy o dzieło, od których nie opłacają obecnie żadnych składek, tylko podatki.

Więcej zapłaci też część z około półtora miliona osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie wysyłają co miesiąc do NFZ zryczałtowaną składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł, bez względu na faktyczną wysokość dochodu. Po odliczeniu podatku koszt tego ubezpieczenia wynosi dla nich tylko 38,81 zł zł miesięcznie. Po zmianach dobrze prosperujące firmy muszą się więc spodziewać podwyżki obciążeń, jednak ze względu na niską stawkę podatku raczej nie przełożą się one na znacząco wyższe kwoty.

Zastąpienie składki podatkiem będzie miało inny poważny skutek. Spowoduje, że Sejm przy planowaniu budżetu przejmie kontrolę nad wydatkami na ochronę zdrowia. A to spora kwota, która w tym roku wynosi blisko 70 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH