Podkarpackie: proces o podrabiane recepty i wyłudzenia

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-08-2011, 13:49

Oskarżeni w procesie mieli wyłudzać pieniądze z NFZ realizując w nielegalny sposób recepty na leki refundowane. W piątek (26 sierpnia) w Sądzie Okręgowym w Krośnie (Podkarpackie) rozpoczął się proces w tej sprawie.

W procesie dotyczącym wyłudzenia z NFZ prawie dwóch mln zł odpowiada 14 osób. Oskarżeni to: właściciel i kierownik Hurtowni Farmaceutycznej w Nowej Dąbie, przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej, właściciele aptek i troje lekarzy zatrudnionych wówczas w Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie.

Na pierwszej rozprawie rozpoczęto odczytywanie liczącego ponad 800 stron aktu oskarżenia. Z uwagi na jego obszerność odczytywanie zaplanowano na kilka kolejnych rozpraw.

Według prokuratury oskarżeni mieli w latach 2002-2004 wprowadzić do dokumentacji w Hurtowni Farmaceutycznej ponad 120 fikcyjnych faktur nabycia leku Lucrin Depot 11,25 mg. Na ich podstawie wystawiono z kolei prawie 700 fikcyjnych faktur sprzedaży tego leku do aptek na terenie Podkarpacia.

W śledztwie ustalono, że przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej odbierał od lekarzy recepty wystawione na pacjentów szpitala i poradni onkologicznej w Brzozowie. Część z nich przekazywał właścicielowi hurtowni, który przekazywał je następnie do apteki wraz z fakturą sprzedaży leku. Aptekarze dokumentowali sprzedaż leku na podstawie dostarczonych recept i występowali o refundację leku do NFZ.

Część recept trafiała natomiast bezpośrednio do realizacji w jednej z rzeszowskich aptek, która z kolei uzyskiwała leki w oparciu o podrobione recepty.

Według prokuratury ostatecznie leki uzyskane w ten sposób trafiały do dyspozycji lekarzy, którzy ordynowali je bezpośrednio pacjentom. Powołana w śledztwie biegła zakwestionowała część zabezpieczonych recept, jako wystawione poza wpisem w dokumentację medyczną pacjentów, a także wystawiane częściej niż zalecenia medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH