POL przypomina o swoich oczekiwaniach

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   26-06-2012, 11:31

W związku z zapowiedzią ministra zdrowia, że konflikt między lekarzami, a rządzącymi, w sprawie sposobu wypisywania recept zostanie wkrótce rozwiązany, Porozumienie Organizacji Lekarskich przypomina o oczekiwaniach lekarzy w tym przedmiocie - informuje Porozumienie w komunikacie prasowym.

Lekarze nie powinni być angażowani w ustalanie uprawnień pacjenta do refundacji leków, ani w określanie stopnia refundacji leków. Nie mieści się to bowiem w pojęciu wykonywania zawodu lekarza i burzy właściwe relacje między lekarzem, a pacjentem, podważając zaufanie chorego do lekarza. Uprawnienia pacjenta do refundacji i stopień refundacji leków są sprawą wyłącznie między płatnikiem, a pacjentem. Lekarze wypisujący leki na recepcie powinni kierować się jedynie tym, aby wypisać właściwy lek w danej chorobie i za to powinni odpowiadać - informuje POL.

Zdaniem organizacji, oczekiwania te spełnia wzór recepty zaproponowany przez NRL, jakim mają się posługiwać lekarze od 1 lipca br. - Nieodnoszenie się do sprawy refundacji przez lekarzy wypisujących recepty na leki refundowane powoduje, że zostaje wyeliminowana całkowicie możliwość wyłudzania przez nich nienależnej refundacji od NFZ" - oceniają lekarze z POL i dodają:

- Jeżeli rządzącym rzeczywiście zależy na likwidacji oszustw w tym zakresie, powinni wprowadzić natychmiast taki sposób wypisywania recept. Oczekujemy zatem szybkiej, odpowiedniej zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept.

POL oczekuje od nowego prezesa NFZ, że zmieni natychmiast umowy na wypisywanie recept refundowanych, jakie NFZ podpisuje z lekarzami prywatnie praktykującymi oraz umowy zawierane przez NFZ ze świadczeniodawcami.

Chodzi głównie o wykreślenie z umów zapisów o karach umownych nakładanych na lekarzy za nienależytą refundację.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH