Policja rozbiła gang produkujący dopalacze

PRAWO

Autor: KWP Gdańsk/rynekaptek.pl   29-01-2016, 12:43

Policja rozbiła gang produkujący dopalacze Policja robiła duży gang produkujący dopalacze. Fot. policja.pl

Zatrzymanie 34 osób i zabezpieczenie ponad 100 kg dopalaczy - to efekt działań ponad 200 policjantów i strażników granicznych z całej Polski. Wśród zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej znalazł się również kierujący nią 42-letni mieszkaniec Warszawy.

Jak wynika z ustaleń, grupa rozprowadzała dopalacze na terenie Polski zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i w bezpośredniej sprzedaży. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie 18 podejrzanych usłyszało zarzuty. Grozi im kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności - podaje KWP w Gdańsku.

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zwalczający przestępczość narkotykową we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej od dłuższego czasu rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski znacznych ilości dopalaczy. Substancje rozprowadzane były zarówno przez internet jak i w sprzedaży bezpośredniej.

Efektem pracy ponad 200 policjantów i strażników granicznych było przeszukanie kilkudziesięciu lokali i zatrzymanie 34 osób, w wieku od 18 do 46 lat, trudniących się przestępczym procederem.

W ciągu trzech dni podczas przeszukań prowadzonych na terenie całego kraju funkcjonariusze zabezpieczyli 106 kg różnego rodzaju dopalaczy pakowanych zarówno w kilogramowe paczki, jak i pojedyncze porcje. Te niebezpieczne dla życia środki przechowywane były w specjalnie do tego celu wynajętych mieszkaniach i magazynach w Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Grudziądzu, Kwidzynie, Jastrzębiu – Zdroju, Krakowie, Żywcu, Ujsołach oraz Zaskalu.

Policjanci zabezpieczyli też 80 litrów substancji psychotropowych, z których możliwe jest wyprodukowanie tzw. pigułki gwałtu. W domach zatrzymanych kryminalni znaleźli również 37 krzaków konopi, 100g gotowego narkotyku, 150 gramów amfetaminy i kilkadziesiąt grzybków halucynogennych. Zabezpieczono również gotówkę - 460 tys. zł i 9,5 tys. euro.

18 zatrzymanych osób usłyszało zarzuty związane z obrotem dopalaczami bądź przygotowaniem do obrotu. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wśród zatrzymanych jest kierujący grupą, któremu grozi jeszcze wyższa kara. Ten 42-letni mieszkaniec Warszawy wpadł w ręce stróżów prawa podczas transakcji. W jego samochodzie funkcjonariusze zabezpieczyli 1 kilogram dopalaczy i około 200 tys. zł.

Wszystkim podejrzanym w tej sprawie, grożą wysokie grzywny i przepadek nielegalnie osiągniętych korzyści majątkowych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2015 roku, policjanci w całej Polsce zabezpieczyli blisko 200 kilogramów zabronionych substancji, zatrzymali ponad 270 osób, którym postawiono ponad 250 zarzutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH