Policja w WIF, bo inspekcja chciała zamknąć aptekę?

PRAWO

Autor: gazeta.pl/ rynekaptek.pl   29-04-2015, 08:39

Policja w WIF, bo inspekcja chciała zamknąć aptekę? Sprawa ścigania aptekarzy za łamanie prawa z prokuratorem w tle

Działania prokuratury skutecznie utrudniały odebranie licencji aptece biorącej udział w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji. Decyzje prokurator sparaliżowały pracę dwóch urzędów - informuje gazeta.pl.

W 2013 roku inspektorzy farmaceutyczni przeprowadzili w jednej z włocławskich aptek kontrolę. Apteka od jakiegoś czasu odsprzedawała leki do hurtowni. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny (WIF) wszczął więc postępowanie administracyjne, które miało doprowadzić do odebrania aptece zezwolenia na sprzedaż leków, oraz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

- Sprawą zajęła się prokurator Beata Smolewska z Prokuratury Rejonowej we Włocławku. I umorzyła dochodzenie - nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Odnosząc się do odwróconego łańcucha, prokurator Smolewska m.in. zwróciła uwagę, że trudno w ogóle zrozumieć tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, bo... w Niemczech i Wielkiej Brytanii takie praktyki są dozwolone - informuje gazeta.pl.

WIF odwołał się do sądu, który uznał, że prowadząc kilka miesięcy dochodzenie, prokurator zrobiła niewiele, żeby sprawę wyjaśnić. Sąd kazał nadal badać okoliczności zdarzenia, a przede wszystkim przesłuchać świadków, bo prokurator umorzyła postępowanie, nie wiedząc, co w tym temacie ma do powiedzenia na przykład kierownik apteki.

Jednocześnie pełnomocnik właściciela apteki, adwokat Jacek Nieszpaur, złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym - chodzi o przekroczenie uprawnień i nieprawidłowości przy wypełnianiu dokumentów. Prokurator Smolewska rozszerzyła postępowanie i sprawdza też, czy sam główny inspektor farmaceutyczny, czyli instancja, do której apteka odwołała się od decyzji WIF, nie przekroczył swoich uprawnień.

Do WIF wkroczyła policja, by zabezpieczyć dokumenty niezbędne do śledztwa. Prokurator Smolewska zezwoliła, by w czynnościach brał udział mecenas Jacek Nieszpaur, reprezentujący włocławską aptekę. Adwokat zaczął chodzić po urzędzie i przeglądać dokumentację. - Powstrzymał go dopiero nasz prawnik - mówi gazeta.pl rzecznik GIF Paweł Trzciński.

Sam Nieszpaur twierdzi, że nie przeglądał dokumentów, a jedynie stwierdzał, czy dany dokument ma związek ze sprawą. Jednak problemem jest również to, iż inspektorat prowadził 48 spraw przeciwko innym podmiotom reprezentowanym przez adwokata.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH