Polmed: to też są wyroby medyczne

PRAWO

Autor: Polmed/ rynekaptek.pl   04-02-2016, 08:16

Polmed: to też są wyroby medyczne Polmed zauważa niedopatrzenie autorów projektu ustawy

Przekazany do konsultacji międzyresortowych projekt nie przewiduje zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej przychodu osiąganego w związku ze sprzedażą wyrobów medycznych finansowanych publicznie w trybie zaopatrzenia (np. pieluchomajtki, ortezy, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie) - informuje Polmed.

Izba POLMED wnioskuje o pilną zmianę zapisów w tym zakresie, ponieważ zwolnienie takie jest przewidziane dla obrotów ze sprzedaży wyrobów i leków refundowanych w systemie recept lekarskich. Pominięcie w projekcie kwestii sprzedaży wyrobów medycznych, które pacjent nabywa w trybie zaopatrzenia na podstawie zleceń lekarskich wydaje się przypadkowe, ale bardzo groźne - uważa Izba.

Zgodnie z projektem ustawy, opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji, z omawianego podatku zwolniony ma być jedynie przychód osiągany przez apteki ze sprzedaży detalicznej refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, znajdujących się w wykazie refundowanych produktów, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Problem leży w tym, że oprócz wykazu produktów refundowanych (leków, wyrobów medycznych itp.), opartego na art. 37 ustawy o refundacji, w ramach którego produkty wydawane są na podstawie recept lekarskich, istnieje „bliźniaczy” wykaz produktów „refundowanych” wydawanych pacjentom na podstawie zleceń lekarskich – jest to tzw. system zaopatrzenia (obejmuje m.in. pieluchomajtki, worki stomijne, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, aparaty słuchowe, peruki dla osób poddawanych chemioterapii i setki innych niezbędnych produktów).

System zaopatrzenia reguluje ta sama ustawa o refundacji (w art. 38). Wyroby finansowane w trybie zaopatrzenia nie są objęte wykazem refundacyjnym z art. 37 ustawy o refundacji, tylko równoległym wykazem, wydawanym w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia. Zakup wyrobów medycznych przez pacjenta na podstawie zlecenia lekarskiego też jest finansowany przez NFZ – analogicznie jak zakup produktów refundowanych na podstawie recepty lekarskiej.

- Pragniemy zwrócić uwagę ustawodawcy na brak zapisów w zakresie wyrobów medycznych podlegających finansowaniu ze środków publicznych w trybie zaopatrzenia – mówi Janusz Szafraniec, Prezes ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

- Detaliczna sprzedaż takich wyrobów powinna, podobnie jak leki refundowane, podlegać zwolnieniu z przedmiotowego opodatkowania, brak jest logicznych podstaw do różnicowania produktów refundowanych w taki, czy inny sposób – dodaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE