Polska będzie miała Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety

PRAWO

Autor: MS/rynekaptek.pl   10-01-2017, 13:08

Polska będzie miała Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety KRSiO zamierza wprowadzić wysokie standardy promocji i reklamy suplementów diety

Cztery polskie organizacje zrzeszające producentów suplementów diety: KRSiO, POLFARMED, PASMI oraz SUPLEMENTY POLSKA opracowały wspólnie Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety. Ta samoregulacja, w ocenie branży ma zapewnić konsumentom rzetelną i jasną informację dotyczące tej kategorii produktów spożywczych.

To pierwsza taka regulacja dotycząca suplementów diety na świecie

Jak wyjaśniła podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w Warszawie w dniu 10 stycznie br. dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk prezes KRSiO (Krajowej Rady Suplementów i Odżywek) Kodeks został zainicjowany i opracowany przez cztery organizacje, które zrzeszają ponad 80 proc. reklamodawców suplementów diety.

- Autoregulacja wprowadza standardy uszczegóławiające obecnie funkcjonujące przepisy prawa i niejednokrotnie wykraczają poza nie. Obejmuje ona wszelkie formy reklamy w tym: telewizyjną internetową, radiową i prasową. Kodeks ma też za zadanie wypracowanie tzw. dobrego obyczaju. Do przestrzeganie jego zasad powołany został Sąd Dyscyplinarny – wyjaśniła Suchoszek-Łukaniuk.

Eksperci podkreślali również, że Kodeksu wprowadza m.in. ustanowienie obowiązku umieszczania nazwy kategorii „suplement diety w reklamie w prawym dolnym rogu, co ma ułatwić konsumentowi identyfikację produktu.

Jasno podkreśla zakaz wykorzystywania wizerunku lub rekomendacji zawodów medycznych, jak np. lekarzy, pielęgniarek czy to rzeczywistych osób, czy też fikcyjnych.

Kodeks zakazuje też odnoszenia się w reklamie do chorób sugerując właściwości lecznicze produktu. Ustala określone zasady powoływania się na badania naukowe oraz rekomendacje, tak aby konsument mógł zapoznać się z jaką rekomendacją ma do czynienia. Wprowadza ograniczenia dotyczące reklam kierowanych do dzieci. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH