Polskie przepisy utrudniają dostęp do krajowego rynku aptekom zagranicznym

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   25-10-2016, 10:25

Polskie przepisy utrudniają dostęp do krajowego rynku aptekom zagranicznym Zastosowania cen i marż urzędowych w przypadku wydawania produktu bez refundacji oraz jego eksportu, mogą budzić wątpliwości w świetle opisanego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości

W świetle ustaleń europejskiego Trybunału Sprawiedliwości warto się zastanowić nad dopuszczalnością obowiązujących w Polsce reżimów cen i marż sztywnych oraz zakazu reklamy aptek - oceniają prawnicy kancelarii DZP.

Jak pisaliśmy, niemiecka organizacja Deutsche Parkinson Vereinigung (DPV), uzgodniła z holenderską apteką wysyłkową DocMorris system bonusów, przy zakupie leków na receptę w danych aptekach.

W tej sytuacji niemieckie stowarzyszenie do walki z nieuczciwą konkurencją ZBW zarzuciło DPV naruszenie przepisów dotyczących obowiązku stosowania w obrocie cen sztywnych, ustalanych przez producentów dla poszczególnych produktów.

Trybunał orzekł, że niemieckie regulacje nakładające obowiązek stosowania sztywnych cen produktów leczniczych na receptę, dyskryminuje apteki wysyłkowe położone poza terytorium Niemiec w stosunku do aptek stacjonarnych.

- Stanowisko Trybunału Sprawiedliwości skłania do przyjrzenia się innym regulacjom ustanawiającym sztywne ceny lub marże na produkty lecznicze. Rozwiązanie takie – w formie cen urzędowych ustalanych w drodze decyzji refundacyjnych – przewidziano również w polskim porządku prawnym w odniesieniu do leków objętych refundacją - zauważają prawnicy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Zdaniem prawników, samo obowiązywanie systemu cen sztywnych nie budzi wątpliwości. Jednak ceny i marże urzędowe w Polsce stosuje się również wtedy, gdy wydana jest dla nich decyzja refundacyjna oraz gdy wydawane są ze 100-procentową dopłatą pacjenta. Wtedy państwo uch nie współfinansuje.

- Szczególne wątpliwości rodziło również stosowanie marż sztywnych w przypadku, gdy obrót danym produktem nie prowadził w zamierzeniu do sprzedaży leku polskiemu pacjentowi, ale na eksport. Odmienne stanowiska w tym zakresie wyraziło Ministerstwo Zdrowia oraz Biuro Analiz Sejmowych. Kwestie tę rozwiązać ma procedowana obecnie nowelizacja ustawy refundacyjnej. Zgodnie z jej przepisami hurtowe marże urzędowe mają być stosowane również w takich przypadkach - dodają prawnicy.

W ich opinii, obie wskazane sytuacje: zastosowania cen i marż urzędowych w przypadku wydawania produktu bez refundacji oraz jego eksportu, mogą budzić wątpliwości w świetle opisanego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH