Pomimo wojny z dopalaczami prawo jest nadal bezsilne

PRAWO

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   21-10-2015, 14:11

Pomimo wojny z dopalaczami prawo jest nadal bezsilne Nowelizacja prawa dotycząca dopalaczy niewiele zmieniła

Niedawno wypowiedziana przez polityków kolejna wojna przeciwko dopalaczom powoli cichnie. Uchwalono nowe prawo. Sęk w tym, że za sprowadzenie lub przywóz z zagranicy śmiercionośnych produktów do Polski nie grożą konsekwencje jak w przypadku narkotyków.

Opublikowana 24 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 875) nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii miała uregulować kwestie związane z dystrybucją środków psychoaktywnych zwanych potocznie dopalaczami. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślał, że dopalacze będą ścigane tak samo jak narkotyki. Ale nie są – podaje Gazeta Prawna.

W art. 44b ust. 1 ustawy wprowadzono zakaz wytwarzania, przywozu i wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Jednak zgodnie z art. 52a kara dotyczy tylko tych, którzy wprowadzają dopalacze do obrotu.

W przypadku sprowadzania dopalaczy poprzez firmy kurierskie art. 44d wprowadził jedynie procedurę postępowania zmierzającą do ich zniszczenia.

– W konsekwencji można je importować do woli np. z Chin, skąd większość tych substancji pochodzi. Ryzykuje się jedynie utratę towaru, który akurat w Państwie Środka kupuje się za grosze – twierdzi ekspert z Izby Celnej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH