Pomorskie: w regionie poprawia się zaopatrzenie aptek w leki refundowane

PRAWO

Autor: Gazeta Pomorska/rynekaptek.pl   31-08-2015, 09:24

Pomorskie: w regionie poprawia się zaopatrzenie aptek w leki refundowane   W aptekach poprawia się dostępność do leków refundowanych

Lista deficytowych specyfików, licząca jeszcze kilka miesięcy temu co najmniej 200 różnych leków, stopniała do 150.
 


Jak wyjaśnia Piotr Chwiałkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy w regionie widać poprawę w zaopatrzeniu w leki refundowane. Ten proces musi jeszcze potrwać, aż rynek się nasyci. Poprawiło się zaopatrzenie w insuliny. Nadal jednak brakuje leków astmatycznych i stosowanych po transplantacjach.

Z informacji przekazywanych wiosną tego roku przez samorząd aptekarski wynikało, że rocznie z kraju wyjeżdżają leki warte 3 mld zł; jedna trzecia to eksport nielegalny.

Leki zaczęły znikać nie tylko z hurtowni, ale również aptek, które - zgodnie z przepisami - nie mogą zajmować się handlem.

Rynek miała uzdrowić nowelizacja ustawy "Prawo farmaceutyczne". Jednym z celów zmian w przepisach była konieczność rozwiązania problemu niekontrolowanego wywozu z kraju wielu produktów leczniczych.

Od lipca hurtownie leków mają obowiązek zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu leków poza granice Polski. Kontrolą objęte zostały te produkty, których dostępność na terytorium RP może być zagrożona. Sprzedanie leków przeznaczonych do obrotu w Polsce, poza granicami, jest ryzykowne - przewidziana ustawą kara wynosi od 50 tys. do 100 tys. zł.

Z informacji publikowanych na stronie GIF wynika, że zakazem wywozu objęto już ponad 700 leków.

Więcej: www.pomorska.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH