Pomysł na fałszowane leki nie do końca trafiony

PRAWO

Autor: ms   26-09-2014, 08:37

Pomysł na fałszowane leki nie do końca trafiony

W zasadzie pomysł ten, zawarty w dyrektywie unijnej 2011/62, dotyczącej produktów leczniczych stosowanych u ludzi, w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji, nie jest trafiony w ogóle.

Prof. Zbigniew Fijałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków tak mówi o implementacji dyrektywy na rynku polskim.
Mnie nie interesuje ile przemysł wyda na dostosowanie unijnego prawa, mnie interesuje czy ma to jakikolwiek sens. Uważam, że nie ma żadnego sensu gdy walczymy o wyeliminowanie z obrotu fałszowanych leków.
Na unijnym oficjalnym rynku sfałszowanych leków praktycznie nie ma, jednak pacjenci posiadają wręcz nieograniczony dostęp do takich specyfików. Chodzi o internet i nielegalny obrót.
Narodowy Instytut Leków w ciągu ostatnich 6 lat przebadał 10 tys. sfałszowanych produktów leczniczych. Tych z oficjalnego obiegu było bardzo niewiele.
W UE podnoszą się głosy, czy aby dyrektywa ta przyniesie zakładany skutek. Pamiętajmy, że ostatnio branżą farmaceutyczną wstrząsnął kryzys heparynowy ze sfałszowanym surowcem sprowadzanym z Chin, chodzi o przypadek heparyny. Wytwórcy z całego świata nie wiedzieli, że stosowano surowiec zawierający co najmniej w połowie inną substancję niż właściwa. Przed tym kryzysem dyrektywa nie obroniłaby branży.
Teraz w UE trwa walka z nielegalnymi hurtownikami i importem równoległym. 1200 produktowych serii zostało wycofanych z wielu krajów UE i w tym przypadku tak zwana serializacja nic by nie dała.
W Polsce dużym problemem są ogromne ilości leków szmuglowane np. z krajów arabskich. Tymczasem pamiętajmy, że znacznie większe zagrożenie dla pacjentów niosą sfałszowane suplementy diety, które w wielu przypadkach faktycznie są sfałszowanymi lekami.
O problemach z implementacją dyrektywy unijnej dotyczącej produktów leczniczych stosowanych u ludzi, w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji, pisaliśmy tutaj.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH