Pomysł na ograniczenie eksportu równoległego

PRAWO

Autor: gpcodziennie.pl, ms, lj / rynekaptek.pl   10-02-2015, 08:03

Pomysł na ograniczenie eksportu równoległego

Leszek Borkowski, b. prezes URPL w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie opowiada, jak w 2008 r. zgłosił rozwiązanie, które - jego zdaniem - mogło zastopować wywóz leków w ramach eksportu równoległego. Jednak to rozwiązanie zakwestionował ETS.

– Jeszcze w 2008 r. dla ówczesnej szefowej resortu zdrowia, Ewy Kopacz, przygotowałem raport w tej sprawie. Proponowałem ustalenie ceny leków, które miałyby być wywożone w ramach eksportu równoległego. Proponowałem, aby np. kiedy cena leku na rynek Polski wynosiłaby 10 zł, to w wypadku wywozu leku za granicę trzeba by za niego zapłacić 100 zł – opowiadał dr Leszek Borkowski. Raport trafił do ministerialnych szuflad, a sprawa nie została rozwiązana.

- Teraz z Polski wywozi się specyfiki (głównie zagraniczne) na Zachód, bo u nas są tańsze niż w bogatszych krajach Unii Europejskiej. Ceny leków praktycznie są niezależne od kosztów produkcji. Koncerny farmaceutyczne, ustalając ceny lekarstw dla danego kraju, biorą pod uwagę jego zamożność, system i wysokość refundacji, a także opłaty związane z rejestracją specyfików i wpisaniem ich na listy refundacyjne – wyjaśnia dr Leszek Borkowski.

Podaje się, że obecnie w aptekach permanentnie brakuje ok. 200 leków, w większości są to leki refundowane.

Wspomniany przez prezesa Borkowskiego system stosowania podwójnych cen (dual pricing) został zakwestionowany przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, jako niezgodny z prawem konkurencji.

Zastosowana przez koncerny farmaceutyczne polityka podwójnych cen (m.in. w Hiszpanii) opierała się na dyskryminowaniu sprzedawców hurtowych, którzy zajmują się eksportem produktów na inne rynki UE. Producent pobiera od sprzedawców hurtowych, obsługujących rynek hiszpański, niższą cenę, natomiast od sprzedawców hurtowych, którzy eksportują produkty, wyższą cenę.

ETS wyszedł z założenia, że nakładając podatek na produkty wysyłane na inne rynki UE, sprzedawca hurtowy przekonuje się, że eksport staje się nieopłacalny. W rezultacie handel równoległy zostałby utrudniony albo całkowicie wyeliminowany.

Więcej: gpcodziennie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH