Ponad 1 proc. aptek w wyniku przekształceń własnościowych to obligo do cofnięcia zezwolenia

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   20-03-2015, 11:17

Ponad 1 proc. aptek w wyniku przekształceń własnościowych to obligo do cofnięcia zezwolenia

Wojewódzkie Inspekcje farmaceutyczne już w ubiegłym roku podjęły działania, mające na celu sprawdzenie czy na terenie ich funkcjonowania wystąpiły przypadki przekroczenia 1 procenta aptek.

Według danych z sierpnia 2014 roku, WIF prowadziły 8 postępowań w zakresie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie aptek w związku z naruszeniem przepisów antykoncentracyjnych.

Trzy postępowania były prowadzone w województwie pomorskim, po jednym w dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. W kilku przypadkach trwała weryfikacja czy przekroczono 1 procent lub było wszczęte postępowanie wyjaśniające.

Do przekroczenia 1 procenta dochodzi, gdy na terenie województwa podmiot albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów lub gdy dany podmiot jest członkiem grupy kapitałowej, której członkowie posiadają apteki, prowadzi łącznie więcej niż 1 procent aptek.

Co może zrobić inspekcja w sytuacji, gdy uzna, że wystąpił przypadek przekroczenia limitu 1 proc. udziału w rynku aptek? Inspektor może wezwać do usunięcia naruszenia art. 99 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy. Jeśli to wezwanie jest bezskuteczne, inspektor może wszcząć postępowanie w postaci cofnięcia zezwolenia na prowadzenie aptek, co do których nastąpiło przekroczenie limitu.

Mówi o tym art. 37 ap ust. 1 pkt 2 ustawy - organ cofa zezwolenie, w przypadku gdy przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu.

- Jeśli w wyniku procesów przekształceniowych podmiot uzyskał prawo do prowadzenia na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek zasadne jest stwierdzenie, że przestał on spełniać wymogi niezbędne do prowadzenia działalności objętej zezwoleniem. W takim przypadku zachodzą przesłanki określone w art. 37 Pf, co skutkuje obligatoryjny cofnięciem zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - ocenia GIF.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH